СОДРЖИНА

Во Франција од 15. век, селанката тинејџерка Јованка Орлеанка, која тврди дека може директно да комуницира со Бог, го предводи францускиот напад против инвазијата на англиските сили. Таа е заробена и ѝ се суди под обвинение за ерес против црквата. Во текот на постапката, бискупот Кошон немилосрдно ја следи својата верзија на вистината и ја притиска девојката да признае дека лажела дека добива пораки од повисока сила. Но Јованка останува решителна, иако заканата од насилна јавна егзекуција полека станува реалност. Работејќи со официјалните записници од вистинското судење, режисерот Роберт Бресон ги снима искушенијата на Јованка со мирна едноставност која ја открива нејзината ранливост и нејзината издржлива вера.

Слики

Судењето на Јованка Орлеанка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Електрични живот Луја Вејна (2021)

  image
  Изванредна истинита прича о ексцентричном британском уметнику Луја Вејну, чије су разигране, понекад чак и психолошке слике помогле да се заувек промени...
 • Телохранителот на Линколн (2013)

  image
  Вистинска приказна за Абрахам Линколн и неговиот телохранител, американскиот маршал Ворд Хил Лемон.
 • Unbroken: Path to Redemption (2018)

  image
  Haunted by nightmares of his horrific experiences, World War II hero Louis Zamperini hears the stirring words of the Rev. Billy Graham. Embracing his newfound...
 • The Glorias (2020)

  image
  The story of feminist icon Gloria Steinem's itinerant childhood and its influence on her life as a writer, activist and organizer for women's rights worldwide.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.