Како се менуваше битолската мода од ала турка во ала франга низ објективот на браќата Манаки

недела, 7 август 2022 07:50

Фотографскиот опус на браќата Јанаки и Милтон Манаки е сестран и полифон во смисла на опфаќањето различни наративи и заедници во богатата и густа мултикултурна балканска демографска структура. Најзастапени се поединечните и групните портрети, фотографии кои сведочат за социјални слоеви, етнографски аспекти, но и обичаи и секојдневен живот на население од различни етнички заедници.

Повеќе

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.