рејтинг: 6.7/10
Оценка на корисникот: 5.4/10
(5 гласови)

Содржина

Филм 'Паписа Ивана' темељи се на истоименом роману Донне Wоолфолк Цросс. Приказује легендарну причу о жени која се прерушена у мушкарца успињала ватиканском хијерархијом све док није постала папа. Приказ Папе Ивана ВИИИ као жене бројни повјесничари и Ватикан одбацују као обичну легенду, али бројни средњовјековни записи и фолклор говоре супротно.

Слики

Папа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа ЈованаПапа Јована

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Боље од бекства (1993)

  image
  Стамена, Американка југословенског порекла долази први пут у земљу својих предака да би учила језик. Случајно упознаје младог београдског глумца Алексу, у кога се...
 • Вознемирен (2011)

  image
  Анабел Котон е прекрасна и шармантна пациентка што има рак, но и голема љубов кон животот и природниот свет. Инок Бри е млад маж што се има откажано од животот,...
 • Волис и Едвард (2005)

  image
  Годината е 1936. На англискиот престол е Едвард 3 (С. Ц. Мур). Тој се вљубува во Волис Симпсон (Џ. Ричардсон), Американка која зад себе има два пропаднати брака....
 • Љубовни ноти (2007)

  image
  Кога популарната и барана ѕвезда на кантри музика, Џејми Дерингер, се согласил да биде интервјуиран од Нора Фланери, која е критичарка од областа на класичната...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.