poster

The Carol Burnett Show

The Carol Burnett Show (1967)

Komedi, Familjar | Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Ku ta shikojmë
Shfaqja nuk është në dispozicion
Vlerësimi: 8.7/10

The Carol Burnett Show is an American variety/sketch comedy television show starring Carol Burnett, Harvey Korman, Vicki Lawrence, Lyle Waggoner, and Tim Conway. It originally ran on CBS from September 11, 1967, to March 29, 1978, for 278 episodes and originated from CBS Television City's Studio 33. The series won 25 prime time Emmy Awards, was ranked No. 16 on TV Guide's 50 Greatest TV Shows of All Time in 2002 and in 2007 was listed as one of Time magazine's "100 Best TV Shows of All Time."

TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.