PëRMBLEDHJE

With "Emil and the Detectives" Erich Kästner is revolutionizing children's book literature. In the Weimar Republic, he quickly rose as an editor, writer and screenwriter. His books were burned in 1933. Nevertheless, he does not emigrate, published under a pseudonym and abroad. In the post-war period, Kästner was a moral authority. But he can no longer build on his previous success, gets caught up in love affairs and fights his frustration with alcohol. Until his death in 1974, he struggled with the decision not to go into exile. The documentary drama takes a new look at Kästner's picture.

Fotot

Erich Kästner - The Other FaceErich Kästner - The Other FaceErich Kästner - The Other FaceErich Kästner - The Other FaceErich Kästner - The Other FaceErich Kästner - The Other Face

Rishikime


Ska rishikime
REKOMANDIMET
 • ËNDRRA (2014)

  image
  El somni (Ëndrra) është një film i shquar i drejtuar nga Franc Aleu, i cili tregon procesin krijues të mbi 40 artistëve ndërkombëtarë të cilët morën pjesë në një...
 • The Dark Side of Green Energies (2020)

  image
  Faced with climate change, many countries have embarked on the energy transition. Since the COP21 in 2015, which set demanding targets for reducing greenhouse...
 • Revolucioni i Playstation 2 (2020)

  image
  Një dokumentar që eksploron ndikimin e PlayStation Sony, duke revolucionarizuar industrinë e video lojërave përgjithmonë.
 • The Divide (2015)

  image
  The Divide tells the story of 7 individuals striving for a better life in modern day US and UK - where the top 0.1% owns as much wealth as the bottom 90%. By...
TOP LISTA

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.