Vdes në moshën 79-vjeçare ”kapiteni” i Titanikut

e diel, 5 maj 2024 11:30 e pasdites

Aktori Bernard Hill, i njohur më së shumti për rolin e kapitenit në filmin ”Titanik” ka vdekur në moshën 79-vjeçare, shkruan BBC.
Ai luajti rolin e kapitenit Edward Smith në filmin fitues të Oskarit të vitit 1997 dhe mbretit Théoden në ”The Lord of the Rings”.
Roli i tij kryesor ishte në dramën televizive të BBC-së Boys from the Blackstuff, ku ai luajti Yosser Hughes, një personazh që luftoi – dhe shpesh dështoi – për të përballuar papunësinë në Liverpool.Duke shkruar në X, muzikanti skocez Barbara Dickson tha se ai ishte “një aktor vërtet i mrekullueshëm”.
Hill, me origjinë nga Mançesteri, do të kthehej në ekranet televizive në serinë e dytë të ”The Responder”, një dramë me protagonist Martin Freeman.
“Bernard Hill hapi një gjurmë nëpër ekran dhe karriera e tij e gjatë e mbushur me role ikonë dhe të jashtëzakonshëm është një dëshmi e talentit të tij të jashtëzakonshëm”, theksoi Lindsay Salt, drejtor i BBC Drama. / KultPlus.com
The post Vdes në moshën 79-vjeçare ”kapiteni” i Titanikut appeared first on KultPlus.

Më shumë

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.