”Dune: Part Two” arkëton më shumë se 178 milionë dollarë pas vetëm një jave debutim

e hënë, 4 mars 2024 12:36 e pasdites

Filmi ”Dune: Part Two” dominoi me arkëtimet në fundjavën e hapjes, duke fituar më shumë se 178 milionë dollarë globalisht, sipas Box Office Mojo, shkruan pubity.com.
Kjo shënon fundjavën më të madhe të hapjes për një film që nga premiera e “Barbie” në korrik.
Ajo fitoi 81,5 milionë dollarë vetëm në kinematë e Amerikës së Veriut, gati dyfishi i fitimeve të fundjavës së parë të filmit të parë “Dune” në 2021.
Pavarësisht parashikimit të ”Warner Bros” për një dalje prej 65 milionë dollarësh në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, filmi i tejkaloi pritjet.
Në nivel global filmi fitoi 97 milionë dollarë në 71 tregje botërore.
Me Zendaya, Timothée Chalamet, Austin Butler dhe Florence Pugh, “Dune: Part Two” krenohet me një rezultat 94% të kritikëve në Rotten Tomatoes dhe një rezultat 95% të audiencës.
Megjithatë, kostoja e prodhimit të filmit arriti në 190 milionë dollarë.
Performanca mbresëlënëse vjen pas një vonese pesëmujore për shkak të grevave të aktorëve dhe shkrimtarëve vitin e kaluar./ KultPlus.com
The post ”Dune: Part Two” arkëton më shumë se 178 milionë dollarë pas vetëm një jave debutim appeared first on KultPlus.

Më shumë

TvProfil përdor cookie për të siguruar eksperienën më të mirë të përdoruesit dhe funksionalitetin e faqes. Më shumë informacione rreth cookies mund të gjenden këtu: politikat e privatësisë.