Берлин во лудите 1920-ти е метропола за талентираните и амбициозните. Но, зад блескавата површина, осиромашените маси се стремат кон подобар живот. Тоа е време на организиран криминал и на политички екстремизам.
„Вавилон Берлин“, пролетта 1929 година, метрополата врие. Од економијата до културата и од политиката до подземјето, сѐ е во процес на радикални промени. Шпекулациите и инфлацијата веќе ги поткопуваат основите на сѐ уште младата Вајмарска Република. Сѐ поголемата сиромаштија и невработеноста се во голема спротивставеност со декаденцијата на ноќниот живот во градот и со вишокот на креативна енергија. Гереон Рат е млад полициски инспектор од Келн. Тој е префрлен во Берлин за да се реши криминалниот случај со порнографскиот синџир што го води берлинската мафија. Тоа што на прв поглед личи на едноставен случај со изнудување, наскоро се прикажува како скандал што засекогаш ќе ги смени животите на Гереон и на неговите соработници. Заедно со стенографката Шарлот Ритер и со неговиот пријател Бруно Волтер, Рат е соочен со мрежа на корупција, како и со трговија со дрога и со шверц на оружје, што го присилуваат да влезе во егзистенцијален конфликт додека е растргнат помеѓу својата лојалност и вистината. А ние постојано се прашуваме, кој во приказнава е пријател, а кој непријател.

Излъчване по канали:

DasErste  Epic Drama  

Беше по каналите:

HBO3 BG  HBO2 BG  HBO BG  BNT2  BNT1  

Следващи епизоди:

Днес
21:15
Берлински Вавилон
Днес
22:00
Берлински Вавилон
Днес
22:45
Берлински Вавилон
Днес
23:30
Берлински Вавилон
Днес
2:25
Берлински Вавилон
Днес
3:10
Берлински Вавилон
Днес
3:55
Берлински Вавилон
Днес
4:40
Берлински Вавилон
Днес
5:25
Берлински Вавилон
утре
23:10
Берлински Вавилон
утре
0:00
Берлински Вавилон
утре
4:40
Берлински Вавилон
утре
5:30
Берлински Вавилон
сряда
22:45
Берлински Вавилон
сряда
23:35
Берлински Вавилон
четвъртък
3:15
Берлински Вавилон
четвъртък
4:05
Берлински Вавилон
14.10.23 г.
22:00
Премиера Берлински Вавилон 4, еп. 1
17.10.23 г.
0:30
Берлински Вавилон 4, еп. 1
21.10.23 г.
22:00
Премиера Берлински Вавилон 4, еп. 2
24.10.23 г.
0:30
Берлински Вавилон 4, еп. 2
28.10.23 г.
22:00
Премиера Берлински Вавилон 4, еп. 3
31.10.23 г.
0:30
Берлински Вавилон 4, еп. 3
ПРЕПОРЪКИ
 • All That Matters (2006)

  image
  Steinkamp Sports and Wellness is the family business of the Steinkamps located in the German city Essen, North Rhine-Westphalia. This scenery is the center for...
 • Маите, Южна Калифорния (2018)

  image
  „Опасните моторџии“, продолжение на „Синови на анархијата“, го следи ЕЗ Рејес, штотуку излезен од затвор, кој како нова надеж во мото клубот “Мајанс“ на...
 • Мълчанието (2021)

  image
  Dramatic events unfold in Croatia and Ukraine. The first girl drowned, the second one died from a drug overdose. The main suspect in these deaths, however, soon...
 • От местопрестъплението (2000)

  image
  “Истрага на местото на злосторството” е криминалистичка драма која решава злосторства со помош на форензички процедури. Серијата ги следи настаните на група...
ТОП СПИСЪЦИ

Впиши се

TvProfil използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско изживяване и функционалност на сайта. Повече информация за бисквитките можете да намерите тук: политика за поверителност.