FEST 2015: Nacionalna selekcija i… susedi pride

ponedeljak, 23. februar 2015. 14:58

Dugo, zbilja nedopustivo predugo je FEST, svo to vreme gordo zadržavajući veru u vlastiti značaj i sopstvenu širinu, nimalo suptilno okretao leđa srpskom filmu; potom je usledilo nekoliko godina obnovljene, krhke i, kako se obično na kraju pokazivalo, jalove romanse između ove fešte i probranih ostvarenja ovdašnjih autora. Srećom, i na tom planu je okrenut onaj čuveni novi list, te će nam ovozimski FEST predstaviti i Nacionalnu selekciju, uz ideju da ona bude zametak skoreg sveobuhvatnijeg nacionalnog festivala filma. A tu su i susedi sa svojim svežinama. Podsetimo se šta se na ta dva plana nudi.
Nacionalna selekcija (čiji će domete vagati žiri u sastavu: Neda Arnerić, predsednica; Deborah Kara Unger; Maja Miloš; Ellen Kuras, direktorka fotografija i Srđan Dragojević) tako će pružiti priliku za još jednu promociju u bioskopima već viđenih filmova (“Travelator“, “Mali Budo“, “Neposlušni“, “Varvari“, “Branio sam Mladu Bosnu” i “Spomenik Majklu Džeksonu“), a tu je i nekoliko premijera.
• “Ničije dete” – svakako najočekivaniji srpski film u ponudi ovogodišnjeg FEST-a povratak je hiperrealističnom podsećanju na užase i usloženost nedavnih balkanskih ratnih sukoba. „Ničije dete“ debitantski je film inače scenariste Vuka Ršumovića koji je za ovu nesvakidašnju priču o eluzivnosti identiteta u drastičnim okolnostima pobrao nagradu u Veneciji, uspešno prošetao nizom svetskih filmskih fešti, a, eto, nakon više od pola godina čekanja i beogradska publika dobija svoju šansu da ga pogleda.
• “Enklava” – u dobroj meri blizak „Ničijem detetu“ je i novi film Gorana Radovanovića, krajnje osobenog i plodnog dokumentariste, ali i autora krajnje nepravično i nerezonski skrajnute igrane „Hitne pomoći“; Radovanović ovde za širi okvir uzima priču o života u međama srpskih enklava na Kosovu i Metohiji, dok bit priče zapravo čini neorealistični prikaz osujećenog bezbrižnog detinjstva. U ovom filmu ćemo videti i Anicu Dobru, Nebojšu Glogovca, Miodraga Krivokapića, Nenada Jezdića, Metu Jovanskog, kao i malenog Denisa Murića, koji je ubrzo potom ostvario i, kažu, maestralnu glavnu ulogu u Ršumovićevom „Ničijem detetu“.
• “Isceljenje” – čedo porodično-prijateljske manufakture iz potpunog je prikrajka je krenuo u lov na otvorene hvalospeve upućenih, a i po nagrade po svetskim filmskim smotrama. Časnim žirijima i srećnicima koji su već imali prilike da ga vide nije zasmetao mikro-budžet, jer su gotovo svi unisono isticali emociju, sjajnu glumu Jove Maksića u ulozi monaha-isposnika koji će nanovo morati da izvaga istinsku težinu iskrenog oprosta, te atmosferičnost i već sada dovoljno osoben autorski izraz.
• “Jednaki” – ovaj omnibus satkan je od kratkih filmova na temu prava deteta i njihovog ugrožavanja u Srbiji danas, a ovaj filmski projekat očito otvorenijeg društveno-edukativnijeg angažmana zajedno potpisuju reditelji: Darko Lungulov, Mladen Đorđević, Dejan Karaklajić, Miloš Petričić, Ivica Vidanović, Igor Stoimenov.
• “Petlja” – Milutin Petrović, osamdesetih muzičar, reditelj video spotova i dramskih TV ekstravaganci za koje tada ipak bilo sluha, vraća se mikrobudžetskom filmu, u kome je početkom milenijuma ostvario jedan ozbiljan, konsekventan i nedvojbeno uspeo rad – film „Zemlja ljubavi i slobode“. Mikrobudžetski film se sada naziva garažni film a da vam već sada došapnemo – Petrović se dobro snašao u „Petlji“, spajajući euro-triler starog kova, eksperimentalni film, pačvork-pristup, meta-film i još dosta toga zanimljivog.
• “Tmina” – mlađani Luka Bursać, jedan od udarnih „okupatora“ nanovo oživelog bioskopa Zvezda, već ovim svojim diplomskim radom i oduševio je i zbunio mnoge. Da budemo precizniji, istovremeno zbunjuju i oduševljavaju sigurna rediteljska ruka već na ovoj stvaralačkoj koti, ambicioznost i suvereno vladanje zahvatima kojima Bursać u „Tmini“ stvara svoj omaž N. W. Refnu iz dve pomalo mu oprečne stvaralačke faze. Na FEST-u će biti prikazana verzija „Tmine“ koja je, kako pojašnjava autor, montažerski bogatija, finaliziranog zvuka i dopunjenog soundtracka.
“Isceljenje“, “Petlja” i “Tmina” će osim u Nacionalnoj selekciji biti prikazana i u okviru programa Microwave, gde će im se pridružiti još nekoliko ostvarenja. Tu su “Žigosana” (uvodna slika), trilerična arthouse priča u režiji dobrog duha novog garažnog filma Saše Radovojevića (koji je i važan deo autorske ekipe „Petlje“), “Okean“, na mnogo strana već hvalljeni drugi eksperimentalni film Tamare Drakulić, te film “Unutra“, zatvorska mikrobudžetska drama Radojevićeve saradnice Jelene Marković i Mirka Abrlića, koja o ovom svom novom filmu rekla sledeće: „Splet zatvora, društvenog ponašanja i bolesti narkomanije je fascinantan i zastrašujući, i daleko skladniji nego što bi to iko pomislio. Te probleme otvara film “Unutra”.”
Microwave selekcija ugostiće i hrvatsko ostvarenje “Memoari slomljenog uma” Danila-Lole Ilića, a, kako na ovu temu najavljuju iz organizacije, na temu garažnog filma biće upriličena i tribina i na kojoj će biti predstavljen koncept Garažnog filma, svojevrsni manifest ovog pravca, o kome će govoriti autori pomenutih filmova.
Od hrvatske filmske berbe publici FEST-a biće pružena prilika da pogleda i “Zagreb cappuccino” Vanje Sviličić i “Takva su pravila” Ognjena Sviličića, koji je, između ostalog, imao i zapažen uspeh na festival u Veneciji. Iz Makedonije nam stižu “Deca sunca” Antonija Mitrićeskog, a po scenariju Gordana Mihića, dok iz Slovenije podosta srpskih filmoljubaca s nestrpljenjem čeka “Inferno” Vinka Mederndorfera, autora u Srbiji prilično cenjenog „Pejsaža br. 2“. U opisu ostvarenja “Cure: Život druge” Andreje Štake stoji da je ovaj film švajcarsko-hrvatsko-bosanskohercegovačka koprodukcija, u kojoj ćemo moći da pogledamo i kreacije Mirjane Karanović i Leona Lučeva. Tu je i film “Kvintet“, za koji stoji da je koprodukciono čedo niza zemalja (USA, Nemačka, Bosna i Hercegovina, Turska, Italija, Švajcarska). Tu je i omnibus “Razgovori s Bogovima“, čiji je jedan deo zasluga Emira Kusturice, a u nastanku ovog polemičkog filma učestvovali u i Vorvik Tornton, Ektor Babenko, Mira Nair, Hideo Nakata, Amos Gitai, Aleks de la Iglesija, Bahman Gobadi, Giljermo Arijaga, te u neku ruku i Mario Vargas Ljosa, koji se pozabavio redosledom priča u filmu!
Treba nužno spomenuti u Berlinu domaćinski promovisanu južnokorejsku dramu “Tenor“, većim delom snimanu u Beogradu i sa nekolicinom srpskih glumaca (Nataša Tapušković, Dragan Mićanović, Svetozar Cvetković…), kao i nedavno u Roterdamu premijerno predstavljeno “Nebo iznad nas“, dramu o NATO bombardovanju RTS-a u viđenju holandskog autora Marinusa Gruthofa , a sa ambiciozno sročenim srpskim glumačkim ansamblom (Nada Šargin, Nikola Rakočević, Boris Isaković, Mladen Sovilj, Tihomir Stanić, Miloš Timotijević, Nevena Ristić…).
Pa, malo li je???

Više

TvProfil koristi kolačiće kako bi se osigurao bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Više informacija o kolačićima možete potražiti ovdje: polica privatnosti.