Koniec z machlojkami influencerek. To będzie wojna z gwiazdkami Instagrama

mercoledì 29 settembre 2021 21:01

Instagram od dawna był swoistym Dzikim Zachodem rynku reklamy. Polskie influencerki wielokrotnie reklamowały opłacone produkty, udając wręcz, że robią to z dobroci serca. Sprawę nagłośnił m.in. Sylwester Wardęga, a teraz wziął się za nią UOKiK.
Światek polskich influencerek otrzymał potężny cios, gdy Sylwester Wardęga oskarżył je o sprzedawanie chińskiego szmelcu w specjalnym filmiku nawiązującym do sprawy z Frizem i Wersow. Nie był zresztą jedynym ważnym youtuberem, który zwrócił uwagę na proceder ukrytych reklam na Instagramie. Swoje wideo na ten temat zrobili też m.in. REVO i Konopskyy. Wszyscy oni słusznie podkreślają, że to naprawdę niebezpieczna sytuacja. Nie tylko z powodu podejrzeń o nieuczciwą konkurencję.
Część z polecanych przez influencerki produktów mogła być niebezpieczna dla osób je stosujących. Dla celebrytek to nie był wielki problem, bo same najprawdopodobniej nie korzystały z tanich chińskich zamienników. Wielokrotnie polecały też rozmaite cuda medycyny, takie jak proszek z węglem aktywnym podobno pomagający w wybieleniu zębów. Problem w tym, że w rzeczywistości niszczy szkliwo. Afera była tak głośna, że część influencerek (m.in. Natsu z Team X i Julia Kostera) przeprosiła za poprzednie nagrania. To jednak nie koniec ich kłopotów.
UOKiK bierze się za ukryte reklamy na Instagramie. Influencerki mają się czego bać.
Chcemy uporządkować rynek treści sponsorowanych w portalach społecznościowych, tak aby internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją produktu. Konsumenci nie mogą być wprowadzani w błąd – mówi Tomasz Chróstny, Prezes #UOKiK pic.twitter.com/Ek22Lm6jgx
— UOKiK (@UOKiKgovPL) September 29, 2021
Na stronie urzędu pojawił się specjalny komunikat o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego przez prezesa UOKiK. Ma ono dotyczyć kryptoreklam w social mediach influencerów. Chodzi o treści sponsorowane na Instagramie i Facebooku, które nie zostały w odpowiedni sposób oznaczone dla użytkowników. Często dotyczy to osób młodych, które nie mają wystarczającej dojrzałości i wiedzy, by odróżnić kryptoreklamę od realnego zachwytu celebrytów. A ponieważ tym ostatnim ufają bezgranicznie, częściej łapią się na oszustwa.
Brylujący w social mediach influencerzy mają ogromny wpływ na internautów, szczególnie młodych. Jeśli zachwalają jakiś produkt, jest duża szansa, że fani będą chcieli ich naśladować i go kupić. Sytuacja gdy influencer otrzymał za swój wpis wynagrodzenie, ale sprawia wrażenie, że dzieli się prywatną opinią, jest zwyczajnie nieuczciwa. Sponsoring należy przy tym rozumieć szeroko – zapłatą nie muszą być pieniądze, może to być inna korzyść np. wycieczka, testowanie luksusowych produktów. O wszystkich tego typu sytuacjach czytelnicy, słuchacze czy widzowie powinni być wyraźnie poinformowani
– podkreślił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Śledztwo wyjaśniające nie jest prowadzone przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Badanie obejmie natomiast wiele podmiotów z branży, które mogą się spodziewać wezwania do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgodnie z przepisaniem za nieudzielenie informacji żądanych przez Prezesa UOKiK w toku takiego postępowania lub przekazanie informacji wprowadzających w błąd grozi kara do 50 mln euro.
Dlatego lepiej dla influencerów, by poszli na współpracę.
W całej tej sytuacji niepokoją tylko apele Chróstnego o dobrą wolę i samoregulację. Do tej pory gwiazdy Instagrama miały w poszanowaniu dobre praktyki z bardziej tradycyjnych mediów, więc skąd przekonanie, że z czasem zmieni się to na lepsze? Wprowadzanie własnych fanów w błąd prędzej zakończy realne karanie winnych tego influencerów.
Koniec z oszustwami influencerek. UOKiK bierze się za reklamy na Instagramie
Koniec z machlojkami influencerek. To będzie wojna z gwiazdkami Instagrama

Di più

Ultime novità:

Fornitore di notizie

TvProfil utilizza i cookie per fornire una migliore esperienza utente e funzionalità del sito. Maggiori informazioni sui cookie sono disponibili qui: informativa sulla privacy.