poster

European Inventor Award

European Inventor Award


Wo zu sehen
Show in Land nicht verfügbar

SAISON: 2

FOLGE: 1

INHALT

Nagrada za europskog izumitelja jedna je od najprestižnijih nagrada za inovacije u Europi. Inicirao ju je Europski patentni ured (EPO) 2006. u čast individualnim izumiteljima i izumiteljskim timovima čiji pionirski rad nudi rješenja za neke od najvećih izazova našeg vremena. Kako bi se kvalificirali za nagradu, predloženi izumi moraju zadovoljiti specifične kriterije, uključujući i taj da izumitelj treba imati bar jedan europski patent za izum koji mu je odobrio Europski patentni ured. Finaliste i pobjednike u pet kategorija bira nezavisni žiri koji se sastoji od međunarodnih stručnjaka s područja biznisa, politike, znanosti, akademije i istraživanja, koji ispituju koliko su predloženi izumi pridonijeli tehnološkom napretku, društvenom razvoju, ekonomskom boljitku i stvaranja radnih mjesta u Europi. Dobitnika Nagrade publike među petnaest finalista bira opća populacija internetskim glasovanjem u razdoblju do ceremonije dodjele. Ovogodišnjih petnaest finalista odabrani su među više od petsto prijedloga, što je dosad najveći broj izuma prijavljenih za nagradu.
Trinaesta svečanost dodjele nagrada održana je 7. lipnja 2018. u Parizu u Saint-Germain-en-Layeu.
Europski patentni ured (EPO) zapošljava 7000 ljudi i jedna je od najvećih javnih uslužnih institucija u Europi. S centralom u Münchenu i uredima u Berlinu, Bruxellesu, Haagu i Beču, Europski patentni ured je osnovan s ciljem jačanja suradnje na patentima u Europi. Zbog EPO-vog centraliziranog postupka odobravanja patenata izumitelji sad mogu dobiti kvalitetnu zaštitu svojih izuma u čak 44 zemlje koje pokrivaju tržište od 700 milijuna ljudi. EPO je također vodeća svjetska institucija za informacije o patentima i njihovu pretragu.
Legove robotske igračke koje se mogu programirati. Kompleti za gradnju igračaka za novi naraštaj računalnih programera - Gaute Munch, Erik Hansen i njihov tim, finalisti Nagrade za europskog izumitelja 2018. u kategoriji industrijskog izuma.
Danski industrijski dizajner Gaute Munch i njegov međunarodni tim stručnjaka koji uključuje i Erika Hansena za proizvođača igračaka Lego Group razvili su Lego Mindstorms, uspješnu seriju kompleta za gradnju igračaka koje se mogu programirati.
Kad se 1998. prvi put pojavio na tržištu kao Lego Mindstorms Robotics Invention System (RIS), ovaj patentirani izum demokratizirao je tehnologiju koja je dotad bila dostupna samo stručnjacima za tehnologiju te je stvorio kreativni alat za djecu i druge zaigrane izumitelje. Lego Mindsorms otad je naučio milijune korisnika osnove računalnog kodiranja, robotike i interaktivnog rješavanja zadataka.
Treća generacija Lego Mindstormsa još stapa kreativnu slobodu koju pružaju Legove kockice, patentirane 1958. i gotovo nepromijenjene sve do danas, s robotskim elementima poput senzora, svjetala i motora. Korisnici mogu sagraditi svoje vlastite elektromehaničke modele i s pomoću kompjutorskog softvera programirati i interaktivne i autonomne funkcije.

Fotos

European Inventor AwardEuropean Inventor AwardEuropean Inventor AwardEuropean Inventor AwardEuropean Inventor AwardEuropean Inventor AwardEuropean Inventor Award

Rezensionen


Keine Bewertungen
EMPFEHLUNG
  • Otkrieni tajni

    image
  • Fit klinci (2020)

    image
    "Fit klinci" je novi edukativno-zabavni serijal u kojem naši treneri Robi i Arijana, uz pomoć djece, na zabavan i edukativan način prezentiraju vježbe koje su...
  • Vesela učionica (2021)

    image
    Novi edukativno-zabavni serijal iz vesele radionice RTL Kockice namijenjen je djeci predškolske dobi i služi kao svojevrsna priprema za početak osnovnoškolskog...
  • Mašta crta svašta (2020)

    image
    Novi serijal koji ove jeseni kreće na Kockici, a u kojem oni najmlađi mogu u samo nekoliko poteza stvoriti čaroliju na papiru. Tijekom svake emisije mališanima...
TOP-LISTEN

TvProfil verwendet Cookies, um die Benutzerfreundlichkeit und Funktionalität der Website zu verbessern. Weitere Informationen zu Cookies finden Sie hier: datenschutzerklärung.