SADRžAJ

Šta sve pojam glas obuhvata? Koji organi učestvuju u nastanku glasa? Da li je mozak naše treće uho? Koliko je ogledalo Manuela Garsije u 19. veku pomoglo izučavanju glasa? Zbog čega žene više vole dubok muški glas? Hoće li mašinski glas u nama buditi ista osećanja kao prirodni glas?
Pedeset ni po čemu nije osobit broj, ali nije ni nezanimljiv. Pitagorejci ga nisu slavili, iako subrojevima pripisivali božanska svojstva. Ni savremeni matematičari ga ne izdvajaju. Deljiv je sa 1, 2, 5, 10, 25 i sa samim sobom, rimski se piše kao veliko latinično slovo "L", u računarskom ili dititalnom obliku to je niz od 110010, u "Kabali" postoji 50 kapija mudrosti i 50 kapija nečistoće, u religiji - pa i svakodnevnom životu- obeležava veliki jubilej, u procentima označava savršenu polovinu, u fizici je jedan od sedam "magičnih brojeva" koji predstavljaju zbir izuzetno čvrsto povezanih protona ili neutrona u jezgru atoma i u hemiji je to atomski broj kalaja. U sledećim sedmica naši sagovornici razotkriće vam šta svaki od navedenih pojmova oličava u duhu najnovijih naučnih saznanja i u svetlu najdrevnijih tumačenja.
Još u 5. veku pre naše ere Hipokrat je govorio o važnosti pluća, dušnika, usana i jezika u proizvodnji glasa. Stari Egipćani i Indijci takođe su poznavali razvoj govora i jezika. Glas je važan deo komunikacije i, zapravo, naš glas: ukazuje na pol, starosno doba, raspoloženje, emocije ili zdravstveno stanje. Proizvodnja glasa nije isključiva sposobnost ljudske vrste jer i mnoge životinje proizvode glasove. Ali, za razliku od životinja, čovek ima sposobnost govora i može kontrolisati fonacijske mehanizme. Ljudski glas je jedini koji može istovremeno proizvesti reč i ton. Osnovne karakteristike glasa su: visina, intenzitet i boja. Subjektivno ga procenjujemo kao visok, nizak, napet, hrapav, promukao, piskutav i sl. Ta subjektivna nahođenja moguće je proveriti objektivnim načinom. O bolestima i anomalijama i svim drugim aspektima glasovnih mogućnosti u emisiji, autor serije Stanko Stojiljković govori sa prof. dr Vojkom Đukićem.
Autor serije: Stanko StojiljkovićUrednik serije: Aleksandra Daničić Montaža: Vladimir JovićRežija: Milica Mitrović

Fotografije

Nauka 50: Glas

Recenzije


Nema recenzija
PREPORUKE
  • Iz sehare

    image
    Dokumentarna edukativna emisija.
  • RTS Lab

    image
  • Priče iz lovišta

    image
    U seriji "Priče iz lovišta" uživat ćete i smijati se avanturama iskusnih i mladih lovaca, koji otkrivaju neke od najzanimljivijih lovačkih trenutaka.
  • Savin vrt (2019)

    image
    Redakcija za nauku, Obrazovno-naučnog programa RTS počinje sa emitovanjem dokumentarne serije "Savin vrt" u pet epizoda povodom osam vekova od sticanja...
TOP LISTE

TvProfil koristi kolačiće kako bi se osigurao bolje korisničko iskustvo i funkcionalnost stranica. Više informacija o kolačićima možete potražiti ovdje: polica privatnosti.