SADRžAJ
Poznat prije svega po simfonijama, orkestralnim uvertirama, glazbi za San ljetne noći, Koncertu za violinu i orkestar, komornim djelima, ciklusu klavirskih minijatura Pjesme bez riječi, Felix Mendelssohn Bartholdy u svojemu skladateljskom opusu ima i impresivan broj crkvenih djela - oratorija, kantata, moteta, psalama, hvalospjeva i prigodnih liturgijskih djela.
Uz domovinu Njemačku, izniman ugled Mendelssohn je stekao u Engleskoj, a prije njega slavom su bili ovjenčani G. F. Händel, koji se u Londonu trajno nastanio, te J. Haydn. Mendelssohn je svojim oratorijem Sveti Pavao (Paulus) na dostojan način obnovio baroknu oratorijsku tradiciju, te ju nastavio svojim drugim oratorijem Ilija (Elias) koji gledamo u prijenosu 13. 3. 2025. Nastao na narudžbu Birminghamskog festivala, na kojem je autor 1846. predvodio praizvedbu, Ilija je postigao golem uspjeh. Nakon posljednjih taktova prolomio se gromoglasan pljesak, a na traženje publike ponovljeni su pojedini ulomci djela. Takvo što bilo je krajnje neuobičajeno u onodobnoj Britaniji, gdje su se izvedbe oratorija smatrale gotovo vjerskim obredom tijekom kojega se gotovo nikada nije pljeskalo.
Oblikujući na velikim uzorima Händela (čiji oratoriji u Engleskoj nisu nikad izašli iz mode) i Bacha (čije je gotovo zaboravljeno stvaralaštvo Mendelssohn oživio), skladatelj je u oratorijsku glazbu unio lirsku crtu te orkestralne i zborske boje svojstvene ranoromantičarskom doživljaju.
Svečanom ozračju pridonosi i međunarodni ansambl solista Lara Rieken, sopran, Monika Cerovčec, sopran,Diana Haller, Robert Bartneck, tenor te Krešimir Stražanac, bas-bariton, a Zborom i Simfonijskim orkestrom HRT-a ravna jedna od najsjajnijih mladih dirigentskih zvijezda međunarodnog neba, Maxim Emelyanychev. Kao dirigent debitirao je već u dobi od 12 godina. Danas je glavni dirigent Škotskoga komornog orkestra te šef dirigent orkestra Il Pomo d'Oro čije nastupe mediji nazivaju "snagom bez ega" te "elementarnim užitkom glazbenog blaženstva".