Geopolitika opskrbnih lanaca poluvodiča

Geopolitika opskrbnih lanaca poluvodiča složeno je i dinamično pitanje koje povezuje tehnologiju, ekonomiju i nacionalnu sigurnost.
Piše: Darko Brlečić
Poluvodiči, često nazivani “mozgom” moderne elektronike, ključni su za funkcioniranje gotovo svih naprednih tehnologija, uključujući potrošačku elektroniku, umjetnu inteligenciju (AI), 5G mreže, autonomna vozila i obrambene sustave. Stoga je kontrola nad proizvodnjom i opskrbnim lancima poluvodiča postala strateški prioritet za mnoge države, što dovodi do intenzivne konkurencije, geopolitičkih napetosti i nastojanja da se preoblikuju globalni opskrbni lanci.
Ključni čimbenici koji oblikuju geopolitiku poluvodiča
Geopolitička rivalstva i nacionalna sigurnost
Industrija poluvodiča nalazi se u središtu tehnološkog rivalstva između SAD-a i Kine. SAD vidi kineski napredak u tehnologiji poluvodiča kao prijetnju svojoj tehnološkoj dominaciji i nacionalnoj sigurnosti. To je dovelo do izvozne kontrole, sankcija i ograničenja prijenosa naprednih poluvodičkih tehnologija u Kinu.
Tajvan, dom TSMC-a (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), ključna je točka geopolitičkih napetosti. TSMC proizvodi više od 90% najnaprednijih svjetskih čipova, što čini stabilnost Tajvana presudnom za globalne opskrbne lance. Svaki poremećaj, bilo zbog političkog sukoba ili prirodnih katastrofa, mogao bi imati katastrofalne posljedice za globalno gospodarstvo.
Ranjiivosti opskrbnog lanca
Oskrbni lanac poluvodiča izuzetno je globaliziran, s različitim fazama proizvodnje raspoređenim u više zemalja. Primjerice, SAD prednjači u dizajnu čipova, Tajvan i Južna Koreja dominiraju proizvodnjom, dok Nizozemska (kroz ASML) osigurava ključnu litografsku opremu.
Pandemija COVID-19 otkrila je ranjivosti ovog opskrbnog lanca, uzrokujući nestašicu čipova koja je poremetila industrije od automobilske do potrošačke elektronike. To je potaknulo zemlje da traže veću samodostatnost i otpornost u svojim opskrbnim lancima poluvodiča.
Tehnološko vodstvo i inovacije
Utrka za razvoj sljedeće generacije poluvodičkih tehnologija, poput 2nm i 1nm čipova, sve je intenzivnija. Zemlje i tvrtke koje prednjače u inovacijama steći će značajnu stratešku prednost.
Pojava novih tehnologija poput AI-a, kvantnog računarstva i 5G-a dodatno povećava potražnju za naprednim poluvodičima, pojačavajući konkurenciju.
Vladine politike i ulaganja
Vlade diljem svijeta ulažu velika sredstva u domaću industriju poluvodiča kako bi smanjile ovisnost o stranim dobavljačima. Primjeri takvih inicijativa su američki zakon CHIPS and Science Act, europski zakon European Chips Act i kineska strategija Made in China 2025.
Subvencije, porezne olakšice i partnerstva s privatnim sektorom koriste se za privlačenje investicija u proizvodnju i istraživanje poluvodiča.
Diverzifikacija opskrbnih lanaca
Zemlje poput Indije i Vijetnama pojavljuju se kao alternativna središta za proizvodnju poluvodiča. Indija je, primjerice, pokrenula Semiconductor Mission, nudeći 10 milijardi dolara poticaja za privlačenje globalnih igrača poput TSMC-a, Intela i Foxconna.
Savez Quad (SAD, Indija, Japan i Australija) istražuje suradnju u jačanju opskrbnih lanaca poluvodiča i suzbijanju kineskog utjecaja.
Regionalna dinamika
Sjedinjene Američke Države
SAD ostaje lider u dizajnu i istraživanju poluvodiča, ali je izgubio prednost u proizvodnji, posebno naprednih čipova. Zakon CHIPS and Science Act nastoji preokrenuti ovaj trend poticanjem domaće proizvodnje i ulaganja u istraživanje.
SAD također surađuje sa saveznicima poput Japana i Nizozemske kako bi ograničio kineski pristup naprednim poluvodičkim tehnologijama.
Kina
Kina agresivno nastoji postići samodostatnost u poluvodičima kroz inicijativu Made in China 2025. Unatoč napretku, i dalje zaostaje u proizvodnji naprednih čipova zbog američkih izvoznih ograničenja.
Kina intenzivno ulaže u istraživanje i razvoj te istražuje alternativne opskrbne lance kako bi zaobišla zapadna ograničenja.
Tajvan
TSMC iz Tajvana najveći je i tehnološki najnapredniji proizvođač poluvodiča u svijetu. Njegova dominacija čini Tajvan ključnim igračem u globalnim opskrbnim lancima, ali i metom u rivalstvu SAD-a i Kine.
Geopolitički rizici, poput potencijalnog sukoba oko Tajvana, predstavljaju značajnu prijetnju globalnoj opskrbi poluvodičima.
Južna Koreja
Južna Koreja je dom Samsunga, jednog od vodećih svjetskih proizvođača poluvodiča. Zemlja igra ključnu ulogu u proizvodnji memorijskih i naprednih logičkih čipova.
Južna Koreja ulaže značajna sredstva u istraživanje i razvoj te širi proizvodne kapacitete kako bi zadržala svoju konkurentsku prednost.
Europska unija
EU nastoji povećati svoj udio u globalnoj proizvodnji poluvodiča na 20% do 2030. godine putem zakona European Chips Act. Cilj je smanjiti ovisnost o azijskim dobavljačima i ojačati tehnološki suverenitet.
Nizozemska tvrtka ASML igra ključnu ulogu u globalnom opskrbnom lancu poluvodiča proizvodnjom naprednih litografskih strojeva.
Indija i jugoistočna Azija
Indija se pozicionira kao novo središte za proizvodnju poluvodiča, nudeći poticaje za privlačenje globalnih igrača. Njeno veliko tržište, kvalificirana radna snaga i strateški položaj čine je privlačnom alternativom Kini.
Vijetnam također postaje ključni igrač u sastavljanju i testiranju poluvodiča, koristeći prednosti niskih troškova rada i blizine glavnim opskrbnim lancima.
Budući trendovi
Povećana potražnja za naprednim čipovima – Razvoj AI-a, IoT-a, 5G-a i drugih naprednih tehnologija povećat će potražnju za sofisticiranim poluvodičima.
Tehnološko razdvajanje (Tech decoupling) – SAD i saveznici sve više nastoje odvojiti svoje opskrbne lance poluvodiča od Kine, što dovodi do stvaranja novih središta proizvodnje u Indiji i Vijetnamu.
Održivost – Proizvodnja poluvodiča zahtijeva veliku potrošnju energije i resursa, što potiče napore za ekološki prihvatljivije procese.
Suradnja i standardizacija – Međunarodna suradnja bit će ključna za stabilnost opskrbnih lanaca.
Zaključak
Geopolitika opskrbnih lanaca poluvodiča ključan je globalni izazov koji će oblikovati budućnost tehnologije, gospodarstva i sigurnosti.
Post Geopolitika opskrbnih lanaca poluvodiča je prvi puta viđen na Sat-Multimedia & IT portal.