Портретот на Кирил Ценевски поставен во кинотечната „Куќа на славните"

сабота, 28 јануари 2023 08:19

Посетителите на Кинотеката секогаш ги „пречекува" нашата своевидна „Куќа на славните" – ѕидот на кој се поставени фото-портретите на доајените на македонската кинематографија, велат од Кинотека и информираат дека по повод 80 години од неговото раѓање, на 28 јануари 1943 година, Кинотеката го постави и портретот на филмскиот режисер и сценарист Кирил Ценевски, кој почина на 17 јуни 2019 година во Скопје.

Повеќе

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.