На „Астерфест“ доделена наградата за животно дело на Желимир Жилник

сабота, 6 август 2022 08:21

Во Струмица синоќа беше отворено 17-то издание на интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, кое се одржува под мотото „Светлините на астерот“. На лауреатот за животно дело од областа на филмската уметност, Желимир Жилник, легенда на југоисточноевропскиот филм, автор на низа култни филмови, меѓу кои и „Рани трудови“ за кој ја доби наградата „Златна мечка“ во Берлин, признанието му го врачи градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, кој го прогласи и фестивалот за отворен.

Повеќе

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.