Културата во стегите на пандемијата, поради ковид - позитивни актери Битопскиот театар не отпатува за Србија

петок, 28 јануари 2022 10:32

Ансамблот на НУ „Народен театар“ од Битола вечер нема да настапи на „Игорови денови – Омаж за Игор Вук Торбица" во Белград, ниту утревечер во Српскиот народен театар (Српско народно позориште) во Нови Сад, а претставата „Бакхи-краток преглед на распадот" е откажана. Актуелната ковид пандемија, влошената епидемиолошка состојба во соседна Србија и изолацијата на двајца битолски актери влијаеја менаџментот на битолскиот театар да донесе одлука со која се одлага гостувањето на сцените во Белград и Нови Сад.

Повеќе

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.