Креативни работилници на „Џифони“

понеделник, 11 октомври 2021 05:05

Средношколците учесници на Филмскиот фестивал за млади имаа можноста меѓу првите во регионот да го проследат новиот бугарски игран филм „Петја за Петја“ во режија на Александар Косев. Филмот со кој беше отворен Филмскиот фестивал во Софија во март годинава, во Скопје го промовираше неговиот продуцент Николај Урумов. Тој одговараше на прашањата на џифонци, кои беа одушевени од филмот инспириран од прерано починатата бугарска поетеса Петја Дубарова, која како револт кон системот се самоубила на 17 години.

Повеќе

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.