НОВОСТИ Страница 3

Македонците во САД ќе навиваат за „Медена земја“

• четврток, 06 февруари 2020 20:47

Обединета македонска дијаспора, една од најголемите организации на Македонците во САД, организира настан во Вашингтон по повод доделување на филмската награда Оскар за која е номинаран и нашиот документарен филм „Медена земја“.

Велес после 20 години пак со кино

• недела, 02 февруари 2020 11:56

По речиси две децении велешани повторно ќе добијат кино со најсофистицирана опрема за прикажување дигитално кино, а ќе биде сместено во салата „Бели мугри“ на локалната библиотека, односно во склоп на Младинскиот креативен центар кој тука ќе профинкционира до крајот на февруари или почетокот на март.

Велес по 20 години пак со кино

• недела, 02 февруари 2020 11:56

По речиси две децении велешани повторно ќе добијат кино со најсофистицирана опрема за прикажување дигитално кино, а ќе биде сместено во салата „Бели мугри“ на локалната библиотека, односно во склоп на Младинскиот креативен центар, кој тука ќе профинкционира до крајот на февруари или почетокот на март.

Нова претстава во велешкиот театар - „Сара“ на Момева и Теова

• недела, 02 февруари 2020 11:47

Театарот „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ од Велес на 6 февруари на малата сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Сара“ од Катерина Момева во режија на Елеонора Теова. Тоа ќе биде втора премиера на Велешкиот театар за сезоната 2020 која ја реализира од сопствени средства.

Конкуренти на „Медена земја“, уште 7 дена до доделувањето на наградата Оскар

• недела, 02 февруари 2020 08:22

Добитниците на Оскар за најдобро филмско остварување во 2019-та во 24 категории ќе ги дознаеме идниот понеделник. Петчлената филмска екипа на „Медена земја“ и протагонистката во филмот – пчеларката Атиџе Муратова, ќе бидат меѓу холивудската елита во театарот „Долби“ во Лос Анџелес на 92-то доделување на најпознатата филмска награда.

Klasik TV ponovo u Srbiji

• вторник, 28 јануари 2020 10:19

Postoji mesto gde često duva vruć vetar, gde Valter i danas brani Sarajevo, gde se sreću Sujteska i Neretva, gde Krstići voze za Beograd, a Bane Bumbar i Miki Rubiroza i dalje srljaju grlom u jagode. Zove se Klasik TV.

U Srbiji lansiran DOX TV

• вторник, 28 јануари 2020 10:17

U petak 10.1.2020. na kablovskim operaterima Supernova i mts u Srbiji, u osnovnoj ponudi, ekskluzivno je lansiran novi kablovski/IPTV kanal DOX TV. Od tvoraca Klasik TV-a stigao je dokumentarni kanal s fokusom na autorske dokumentarce iz najkvalitetnije svetske produkcije.

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.