НОВОСТИ Страница 2

Македонците ја чекаат оскаровската пресуда за пчеларскиот еп „Медена земја“

• понеделник, 10 февруари 2020 00:13

Два милиони горди Македонци ноќва заеднички напнато ќе чекаат додека креаторите на медената приказна за судирот меѓу традицијата и модерното влегуваат во историјата на Оскарите со својата досега невидена двојна номинација, пишува Радио слободна Европа.

Вечерва доделување на Оскар, „Медена земја“ кандидат во две категории

• недела, 09 февруари 2020 08:18

Во театарот „Долби“ во Лос Анџелес ноќеска ќе бидат соопштени добитниците на Оскар за 2019 година во 24 категории, според гласањето на членовите на Американската филмска академија кое заврши во вторникот. „Медена земја“ е на чекор до Оскар во категориите документарец и интернационален филм.

Гардијан предвидува: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарен филм

• сабота, 08 февруари 2020 20:46

„Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарен филм, предвидува угледниот британски весник „Гардијан“ во прогнозите на победниците во сите категории на годинашното доделување на наградите на Американската филмска академија што ќе се одржи утревечер во театарот „Долби" во Лос Анџелес.

В понеделник во Музејот на современа уметност филмови и разговор со култниот режисер Желимир Жилник

• сабота, 08 февруари 2020 11:55

 Во Музејот на современата уметност – Скопје ќе бидат прикажани два филма на култниот режисер Желимир Жилник. Краткиот филм „Мали пионери“ и долгометражниот филм „Убави жени одат по градот“.

Најдобрите романтични филмови ако сакате да го поминете Денот на вљубените во домашна атмосфера

• петок, 07 февруари 2020 09:24

Без разлика дали сакате романтични комедии, тинејџерски љубовни афери или инспиративни животни приказни, Денот на вљубените е совршена можност да имате романтична филмска вечер....

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: polica privatnosti.