НОВОСТИ Страница 2

Вработените во Театар комедија дадоа поддршка на разрешената директорка Нора Шаќири

• среда, 24 ноември 2021 19:46

По одлуката на Министерството за култура за разрешување на в.д. директорката на Театар комедија Нора Шаќири Марковиќ, со реакција се јавија вработените во театарот со поддршка за разрешената директорка.

Шаќири Марковиќ: Моето разрешување е класичен реваншизам поради брат ми, се гледаме на Управен суд

• среда, 24 ноември 2021 15:59

Разрешувањето од функцијата директорка на Националната установа „Театар комедија“ претстаува класичен реваншизам поради учеството на мојот брат Бени Шаќири на изборите за градоначалник на Скопје, вели во изјава за МКД.

Нора Шаќири Марковиќ разрешена од директорската функција на „Театар комедија“

• среда, 24 ноември 2021 12:43

Нора Шаќири Марковиќ е разрешена од функција в.д. директорка на „Театар комедија“, потврдија од Министерството за култура за МКД.мк. Одлуката за нејзино разрешување ја донесе министерката за култура Ирена Стефоска по добиениот извештај од Државниот инспекторат за труд.

Македонската продукција има капацитет, Министерството за култура и Собранието живеат во некој нивен свет

• среда, 24 ноември 2021 09:13

„Преспав“, „Медена земја“, „Вера сонува за морето“, „Фамилијата Марковски“… ова се само дел од телевизиските проекти кои на нашите гледачи им понудија квалитетна програма и не потсетија на важноста да се негува уметноста и културата во едно општество.

Документарците на Горан Радовановиќ за Душан Макавеев и Петер Хандке во Кинотека

• среда, 24 ноември 2021 08:56

Горан Радовановиќ, еден од најагилните документаристи последниве години во српската кинематографија, на 26 ноември (петок) гостува во Кинотеката на Македонија со неговите два најнови документарни долгометражни филмови, Случајот Макавеев или процес во киносалата и Чекајќи го Хандке.

Su-75 Checkmate

• вторник, 23 ноември 2021 23:20

Prikazana bespilotna verzija lovca 5. generacije Su-75 Checkmate
Autor: RBTH
Prilagodio : Darko Brlečić
Razvoj bespilotnih letjelica, posebno u vojnom segmentu zahtijeva visok stupanj tehnološke razvijenosti, ciljano tržište i dobru promociju pred eventualnim konkurentima. Dok se dosadašnji konkurenti amerikanci bave problematičnim Joe Bidenom a naši domaći likovi s upitnom nabavkom francuskih zrakoplova Rafale F3-R, ruska vojna industrija ne posustaje.

Поради деновите на жалост за трагедијата во Бугарија, МНТ ги откажува претставите

• вторник, 23 ноември 2021 14:22

Поради тешката сообраќајна несреќа која се случи денес, и поради која 23, 24 и 25 ноември се прогласени за денови на жалост, Македонскиот народен театар (МНТ) информира дека ги откажува претставите закажани за овие денови. 

Uzbudljivim završnicama 8. sezone A1 Adria Lige

• вторник, 23 ноември 2021 06:55

Andrija Jovićević
završilo treće izdanje Reboot Online Games Weeka
U sklopu gaming festivala Reboot Online Games Week powered by A1 odigrana su finala osme sezone najvećeg regionalnog esport natjecanja. Uživo iz Esports studija, na streaming servisima i društvenim mrežama A1 Adria Lige, ljubitelji gaminga mogli su pratiti napete okršaje najboljih regionalnih esportaša u četiri videoigre: Brawl Stars, FIFA22, League of Legends te Counter-Strike: Global Offensive.

Uzbekistanska platforma Big Bang TV kodirana na 52E

• понеделник, 22 ноември 2021 18:18

Besplatno emitovanje tematskih televizijskih kanala iz Uzbekistana nije dugo trajalo. Sve stanice su kodirane na satelitu TürkmenÄlem/Monacosat (52E). Stanice su deo Pay tv platforme Big Bang TV.Do sada je Big Bang TV servis koristio tri transpondera u zapadnom snopu .Operater je nedavno iznajmio još dva transpondera, ali sada rade u istočnom snopu.

Вечерва три претстави на МОТ

• понеделник, 22 ноември 2021 08:10

Во рамки  на 46-то издание на Младинскиот отворен театар вечерва на програмата се три изведби кои ги претставува Локомотива – Скопје, Центар за нови иницијативи во уметноста и културата.

Извор на новости

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.