Сатиричната и комична драма „Великата“ го следи подемот на Катерина Велика (Ел Фенинг) од аутсајдер до најдолго владејачки женски владетел во руската историја, како и нејзината експлозивна врска со сопругот Петар, царот на Русија.
Од Тони МекНамара, номинираниот за “Оскар“ сценарист на “Фаворит“, ни доаѓа ова повеќежанровско антиисториско патешествие низ Русија во 18 век. „Великата“ е сатирична и комична драма за подемот на Катерина Велика од аутсајдер до најдолго владејачки женски владетел во руската историја. Првата сезона е измислена, забавна и анахрона приказна за една идеалистична и романтична млада девојка која доаѓа во Русија за договорен брак со каприциозниот Цар Петар. Со надеж за љубов и радост, таа се среќава со опасен, расипан и опак свет кој решава да го измени. Сè што треба да направи е да си го убие сопругот, да ја победи црквата, да ја збуни војската и да го придобие судот. Многу современа приказна за минатото кое вклучува многу ролји кои таа ги игра низ животот како љубовница, учителка, владетелка, пријателка и борец.

Беше на каналите:

Stinet  MTM  HBO3  HBO2  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Викторија (2016)

  image
  Викторија ги отсликува раните години на владеењето на една од најголемите британски кралици. Се заснова на вистински настани и дневници на кралицата и ја...
 • Пси лају, ветар носи (2017)

  image
  Телевизијска серија "Пси лају, ветар носи", према сценарију Радоша Бајиќа, а у режији Јелене Бајиќ-Јочиќ, реализована је у продукцији Радио-телевизије Србије и...
 • Позовите бабицу (2012)

  image
  Серија прати животписне приче из живота примаља у источном дијелу Лондона 50-их година, снимљена према бестселеру - мемоарима медицинске сестре Јеннифер Wортх.
 • Мркомир л (2021)

  image
  Провјерена ауторска и извоѓачка екипа на челу са Сњежаном Трибусон, Игором Шерегијем и Алдом Тардоззијем те глумцима Гораном Навојцем, Ецијиом Ојданиќ, Озреном...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.