„Авенија 5“ е комедија за патување во вселената, која се одвива 40 г. во иднината кога соларниот систем е сечиј. Хју Лори го игра Рајан Кларк, капетанот на вселенскиот брод Авенија 5, а со него на чело, ништо не може да тргне на лошо.
Создадена од Армандо Ијанучи („Потпретседателка“), „Авенија 5“ е нова комедија на ХБО која се одвива 40 години во иднината кога патувањето низ соларниот систем не е веќе научна фантазија туку мултимилионски бизнис кој брзо се развива. Во серијата игра Хју Лори како Рајан Кларк, самоуверен и шармантен капетан на “Авенија 5“ – вселенски крстосувач со луксузни работи како гастрономски кујни, спа центар, набљудувачница и часови по јога. На почетокот на серијата Авенија 5 е на 8-неделно патување околу Сатурн и системите се оптимални. Но кога крстосувачот ненадејно ќе се соочи со технички проблеми, Рајан и неговиот екипаж треба да ги смират вознемирените патници и да најдат начин да се справат со неочекуваните настани – иако се или можеби не се дораснати на задачата. Еп. 1 Кога на луксузниот вселенски брод Авенија 5 се случуваат технички проблеми, инженерот Били МекЕвој треба да ги предупреди капетанот Рајан Кларк, сопственикот на Авенија 5 Херман Џад и неговата десна рака Ајрис Кимура, дека инцидентот може да има катаклизмички ефект. Додека Рел Малкеар ја менаџира ситуацијата од Земјата, Мет Спенсер, раководителот на одделот за односи со потрошувачите, се обидува да го даде најдоброто за да ги смири нервозните луѓе на бродот, а истрајната патничка Карен Кели открива дека екипажот можеби знае повеќе отколку што кажува.

Беше на каналите:

HBO3  HBO2  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Телевизиски работи (2006)

  недела
  image
  Лиз Лемон е главна сценаристка на едно вечерно хумористично шоу. Таа уживала во својата работа до моментот кога нејзиниот нов шеф, дрскиот Џек Донахи, не наметнал...
 • Ридицулоуснесс (2011)

  недела
  image
  Водитељ емисије "Ридицулоуснесс", Роб Дирдек, проналази најсмешније аматерске видео снимке на интернету и од њих прави занимљиве и смешне емисије за сва времена....
 • Петочна вечера (2011)

  недела
  image
  Секоја петочна вечер, браќата Адам и Џони се враќаат во домот на своите родители на вечера. За нив, овој настан е неопходно маткање, неопходно е бидејќи добиваат...
 • Најди ме во Париз (2018)

  недела
  image
  Кога руската принцеза Лина Гриски, студентка на париското балетско училиште, случајно од 1905 г. патува низ времето до сегашноста, таа мора брзо да се прилагоди...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.