Во бурното 40-годино владеење, кралот Хенри Осми се соочува со крвава религиозна реформација и предизвици од внатрешноста на сопственото кралство, како што неговите разуздани страсти го водат низ неколку лоши бракови.
Држејќи ја судбината на Англија и светот во своите раце, бурниот монарх се бори да го осигура своето наследство како што полека тоне во лудило. Откако неговиот краток брак со Ан Де Клев е поништен, кралот Хенри Осми се втурнува во нова врска, овојпат со тинејџерката Кетрин Хауард. Додека пристигањето на Кетрин е попречено од омразата на ќерката на Хенри, Лејди Мери, и отфрлено од сенките на нејзиното сопствено љубовно минато, кралот на Англија се соочува со религиозна реформација, лоши односи со Шкотска, и интриги во кралскиот двор од оние со желба за тронот. Како што неверноста на Кетрин и нејзината неспособност да му роди син ја водат до познатата судбина, кралот се жени со Кетрин Пар, а Англија влегува во непријатна војна со Франција која лошо влијае на слабото здравје на кралот, како и силата на неговата војска. Како што спорот помеѓу Католиците и Протестантите ги открива религиозните несогласувања низ Европа, манијакалното лудило на Хенри достигнува нови димензии, а кралството доаѓа пред распад.

Беше на каналите:

AXN  AXN Spin  Epic Drama  Stinet  FOX  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Tierra de Reyes (2014)

  денес
  image
  Three brothers seek revenge in the family who they think is responsible for the death of their sister, but instead of revenge, they find love.
 • Д-р Хаус (2004)

  денес
  image
  Мизантроп, циник, неконформиста и геније, Грегори Хаус, води тим дијагностичара у Пристон-Плејнсборо болници у Њу Џерсију. Пацијенти који стижу у болницу често...
 • Чувар правде (2001)

  денес
  image
  Одрастајуќи као син угледног одвјетника Буртона Фаллина (Дабнеy Цолеман), Ницк Фаллин креќе очевим стопама. Као моќан млади одвјетник живи лагодним животом, а...
 • Крв није вода (2008)

  денес
  image
  РТЛ Телевизија доноси нову серију која ќе својим садржајем засигурно заинтригирати многе гледатеље. Инспирирана свакодневним животним причама које погаѓају бројне...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.