Судбината на еден тракиски воин регрутиран од Римјаните за борба е определена од еден чин на бунтовничко насилство. Како казна, тој се соочува со смрт кога е присилен да се бори во гладијаторската арена.
Серијата започнува со оргија од крв и насилство во гладијаторската арена. Еден неименуван тракиски заробеник гледа како еден друг заробеник е распарчен. Погледот на Тракиецот нѐ води од сувите, дехидрирани песоци на Капуа, во плодните ридови на Тракија, неколку месеци пред тоа, кога тој се збогува со својата сопруга, Сура. Таа се обидува да го убеди да остане со неа, но тој се има заколнато дека неговиот меч ќе ѝ служи на помошната војската на Римјаните. Тој ист меч наскоро ќе се најде прободен во еден гетски варварин, но римскиот офицер, Клаудиус Глабер, кој пристигнува јавајќи, ја присвојува победата на крајот на битката. Прикажувајќи го својот авторитет, Глабер му наредува на Тракиецот и на еден од неговите другари да одат во извидница на непријателските редови, а потоа ги ослободува кога се враќаат, со веста дека варварите се упатиле на запад и им се закануваат на тракиските села. Таа ноќ, разгалената сопруга на Глабер, Литија сака тој да бара поголема слава, па следното утро кога ги буди помошните трупи, тој објавува дека тие ќе маршираат на исток кон подобрата битка. Тракиецот протестира насилно, а бидејќи знае дека неговиот живот сега е безвреден, бега.

Беше на каналите:

PRO 7  CineStar Prem. 2  CineStar Prem. 1  AXN  Arena Sport 5  SOS  Kabel 1  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Пустоловине младог Индијане Џоунса (1992)

  понеделник
  image
  The now legendary, almost mythical character of Indiana Jones once had a childhood. Every episode starts out with the elderly man that he is in the 1990's getting...
 • 20 минута (2013)

  вторник
  image
  Серија о наставнику историје Алију који је благе нарави, али се одједном наѓе у вртлогу акције и интриге након што његова вољена жена Мелек бива ухпшена због...
 • Кеј-Си на тајном задатку (2015)

  вторник
  image
  An outspoken and confident technology wiz and skilled black belt discovers that both her parents are spies and expect her to follow in their footsteps.
 • Бригада (2002)

  вторник
  image
  Во текот на 1989 година Саша Белов се враќа од војната во Авганистан. За цело тоа време додека бил отсутен, животот во неговата земја Русија се изменил многу....
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.