„Крај на парадата“ се одвива во клучен период од британската историја, од залезот на ерата на кралот Едвард до крајот на Првата светска војна. Во центарот се еден англиски аристократ, неговата прекрасна жена и една млада феминистка.
Познатиот сценарист сер Том Стопард и режисерката Сузан Вајт ја донесуваат неверојатната приказна за љубовта и предавството, напишана од Форд Медокс Форд, во оваа маркантна продукција, во која играат Ребека Хол и Бенедикт Кумбербач. Кога удобноста на Англија од времето на кралот Едвард се претвора во хаос и уништување, англискиот аристократ Кристофер Титјенс се жени со Силвија, убава но сурова дама од високите кругови, која е трудна со дете што можеби е негово, но можеби и не. Кристофер е решен да ѝ остане верен на својата сопруга и покрај нејзините неверства, но неговиот живот се преобразува на денот кога ја среќава бестрашната млада феминистка Валентин Вануп. Селејќи се од блескавиот но плиток свет на високата аристократија во Лондон во рововите на француските боишта, филмот „Крај на парадата“ ни прикажува приказна за една од клучните ери на минатиот век, време кога старата сигурност се уништува, а животите засекогаш се менуваат.

Беше на каналите:

FilmBox Extra RS  ARTE DE  HTV1  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Das Traumhotel (2004)

  image
  Not a continuous series with consistent story continuity, but a number of essentially independent stories, 'Love Boat without the cruise ship'. Each episode is...
 • Вовед во анатомија (2005)

  image
  'Увод' је други најгледанији програм у Америци, одмах иза овогодишњег Супербоwла који је био најгледаније финале америчког ногомета посљедњег десетљеќа. Серија је...
 • In all Friendliness (1998)

  image
  Тхе сериес фоллоwс тхе стафф оф тхе фицтионал Сацхсенклиник хоспитал ин тхе цитy оф Леипзиг.
 • Сандитон (2019)

  image
  Недовршени посљедњи роман Јане Аустен живописно је упризорен у овој смионој и бриљантној адаптацији. Сандитион је мјесто које се брзо мијења. Ово некоќ успавано...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.