рејтинг: 8.0/10
Оценка на корисникот: 8.75/10
(4 гласови)

Серијата раскажува за Ен Листер, богата земјопоседничка од Јоркшир, позната по нејзиниот дневник од 4 милиони зборови, кој ја документира нејзината лезбиска врска, патувањата и напорите да ја смени судбината на семејната куќа Шибден хол.
Во 1832 г., по низа години со егзотични патувања и со искачување по социјалните скалила, Ен Листер се враќа во Халифакс, Западен Јоркшир, решена да ја смени судбината на нејзината запуштена семејна куќа Шибден хол. За да ја врати претходна слава на Шибден хол, Ен мора одново да ги отвори рудниците за јаглен и да се омажи добро. Но, серијата не е уште една историска романса. Харизматичната, тврдоглава и романтична Ен Листер, која целосно се облекува во црно и напредува кон високата класа, нема намера да стапи во брак со маж. Соодветно на нејзината природа, таа планира да стапи во брак со жена. И тоа не со која било жена: жената што ќе ја земе Ен Листер мора да биде многу богата. Речиси сè од приказната на Ен се темели на историски факти, таа е запишана со четири милиони зборови во нејзините дневници кои ги содржат најинтимните детали од нејзиниот живот и кои некогаш биле скриени со таен код кој сега е откриен.

Се прикажува на каналите:

HBO2  

Беше на каналите:

HBO3  HBO  

Следна епизода:

среда
19:00
Џентлмен Џек, Еп. 3
среда
20:00
Џентлмен Џек, Еп. 4
6.7.22
19:00
Џентлмен Џек, Еп. 5
6.7.22
20:00
Џентлмен Џек, Еп. 6
ПРЕПОРАКИ
 • Дивљи у срцу (2006)

  петок
  image
  Породица Тревањон одлази у Јужну Африку из Енглеске да би се отац ветеринар бринуо о животињама у резервату.
 • Rote Rosen (2006)

  петок
  image
  Realistic presented love story surrounded by friendship, intrigue, laughter and tears, situated in the German city Lüneburg. Love stories of Petra and Nick...
 • Добри доктор (2017)

  петок
  image
  Серија 'Гоод Доцтор' америчка је медицинска драма чија се радња темељи на истоименој награѓиваној јужнокорејској серији. Главни лик је млади кирург Схаун Мурпхy,...
 • Горка земја (2018)

  петок
  image
  "Горка земља“ је прича о легендарној љубави која почиње у Истанбулу током 1970-их и наставља се у плодним земљама Цукурове у јужној Турској кроз кушње зла,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.