Берлин во лудите 1920-ти е метропола за талентираните и амбициозните. Но, зад блескавата површина, осиромашените маси се стремат кон подобар живот. Тоа е време на организиран криминал и на политички екстремизам.
„Вавилон Берлин“, пролетта 1929 година, метрополата врие. Од економијата до културата и од политиката до подземјето, сѐ е во процес на радикални промени. Шпекулациите и инфлацијата веќе ги поткопуваат основите на сѐ уште младата Вајмарска Република. Сѐ поголемата сиромаштија и невработеноста се во голема спротивставеност со декаденцијата на ноќниот живот во градот и со вишокот на креативна енергија. Гереон Рат е млад полициски инспектор од Келн. Тој е префрлен во Берлин за да се реши криминалниот случај со порнографскиот синџир што го води берлинската мафија. Тоа што на прв поглед личи на едноставен случај со изнудување, наскоро се прикажува како скандал што засекогаш ќе ги смени животите на Гереон и на неговите соработници. Заедно со стенографката Шарлот Ритер и со неговиот пријател Бруно Волтер, Рат е соочен со мрежа на корупција, како и со трговија со дрога и со шверц на оружје, што го присилуваат да влезе во егзистенцијален конфликт додека е растргнат помеѓу својата лојалност и вистината. А ние постојано се прашуваме, кој во приказнава е пријател, а кој непријател.

Беше на каналите:

TVSA  HBO3  HBO2  HBO  Superstar 2  FTV  Epic Drama  HTV3  RTS2  RTS1  Telma  RTS3  DasErste  

ПРЕПОРАКИ
 • Гомора (2014)

  image
  „Гомора“ е приказна за злогласната неаполска криминална организација „Камора“, видена низ очите на Циро, верниот и самоуверен помошник на кумот на кланот, Пјетро...
 • V imenu ljudstva (2020)

  image
 • Мекмафија (2018)

  image
  Надахнута бестселером Мисхе Гленнyја, ова узбудљива драма бави се сложеном глобалном мрежом организираног криминала: од прања новца на Блиском истоку до руских...
 • Град на ридот (2019)

  image
  Во раните 1990-ти, во Бостон, обвинителот Декурси Ворд оформува чуден сојуз со корумпираниот ветеран на ФБИ Џеки Рор. Тие заедно работат на случај што го менува...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.