„Белата принцеза“ ја прикажува Англија обединета преку бракот на Елизабета од Јорк и кралот Хенри VII, но нивните лични и политички недоразбирања доведуваат до војна која се заканува повторно да го распадне кралството.
Според истоимениот роман од Филипа Грегори, „Белата принцеза“ е приказна за моќта, семејството, љубовта и предавството, прикажувајќи еден од најбурните периоди во британската историја, од уникатната гледна точка на жените. Бурниот брак помеѓу Елизабета од Јорк (Џоди Комер) и кралот Хенри VII (Џејкоб Колинс-Леви) официјално го означува крајот на Војната на розите, но вистинската битка за престолот е далеку од завршена.

Беше на каналите:

Epic Drama  HBO3  HBO2  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Ти си моја домовина (2016)

  image
  Капетан Џевдет је храбар војник, понос своје домовине. Он је истовремено и супруг страствено заљубљен у своју супругу, балканску лепотицу Азизе. Брижан је отац...
 • Величествениот султан (2011)

  image
  Владавина Султана Сулејмана започела је када је имао само 26 година. Сулејманова жеља била је да створи царство моќније од царства Александра Великог и да начини...
 • Менхетн (2014)

  image
  Во текот на Втората светска војна во Лос Аламос, Ново Мексико, тајни има во сите аспекти на животот. Научниците Френк Винтер и Чарли Ајсакс се натпреваруваат да...
 • Полдарк (2015)

  image
  Године 1783. Росс Полдарк (Аидан Турнер) враќа се својим рудницима у Цорнwаллу након што је три године провео у војсци, у коју је ступио како би избјегао оптужбе...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.