Во едно зафрлено козачко село живее прекрасната млада козачка Мариса Сотник, израсната во атмосфера на неизмерна љубов од својот татко кој ја осварува секоја нејзина желба и хир. Судбината ја поврзува со младиот благородник Степан, кој доаѓа во селото бегајќи со својата сакана Аљона, за девојката да не биде насилно омажена со богатиот, но омразен од неа трговец, Петар Колеванов. Родителите инсистираат да ја омажат за трговецот, бидејќи оваа успешна „трансакција“ ќе им обезбеди добра иднина на нивната ќерка, а тие самите ќе можат да ја подобрат својата финансиска состојба на сметка на зетот.
Откако ќерката ќе избега од дома со Степан, засраменото семејство се крие во „глувчешка дупка“, верувајќи дека Аљона никогаш повеќе нема да може да се омажи, но Колеванов одлучува да не се откаже од убавицата и ветува дека ќе ја врати „идната невеста“ дома и насилно ја направи негова сопруга. Степан и Аљона, криејќи се од гневот на своите родители, со цел тајно да се венчаат, изнајмуваат куќа кај една селанка претставувајќи се како брат и сестра. За негова и несреќа на Аљона, Степан ја спасува Мариса од сигурна смрт пред коњите да излетаат во бездна. Мариса се вљубува во својот спасител на прв поглед и е подготвена да се омажи за ова убаво момче под секакви околности.
Но, соочена со недвосмисленото отфрлање на Степан, таа решава да му се одмазди. Манипулирајќи го своето семејство, Мариса ќе успее да се омажи за Степан на сила, но таа никогаш нема да ја добие неговата љубов. Аљона ќе преживее натчовечките страдања и пеколни маки, но никогаш нема да престане да го сака Степан, иако нема да сака да му го растури бракот. Трговецот Колеванов, инаку кум на Мариса, никогаш нема да се откаже од својата страст да ја понижи Аљона заради нејзиното одбивање. Во оваа динамична серија, ситуацијата ќе се менува те во корист на Аљона, те во корист на Мариса. Кој од нив на крајот ќе го добие Степан?

Се прикажува на каналите:

24Vesti  

Беше на каналите:

RTRS  

Следна епизода:

денес
18:30
Додека селото спие, сериски филм
Утре
14:40
Додека селото спие, сериски филм
Утре
18:30
Додека селото спие, сериски филм
петок
14:40
Додека селото спие, сериски филм
петок
18:30
Додека селото спие, сериски филм
сабота
18:45
Додека селото спие, сериски филм
ПРЕПОРАКИ
 • Олуја (2007)

  image
  Ова теленовела на мале екране доноси прекрасну Сару Малдонадо у безвременској причи о судбини. 'Олуја у рају' је снимана на егзотичним и атрактивним локацијама у...
 • Mercado Central (2019)

  image
  The life of a neighborhood market in Madrid about to be turned into a shopping mall and its struggle to prevent it.
 • У клинчу (2022)

  image
  Серија "У клинчу", настала у заједничкој продукцији Радио-телевизије Србије и продукцијске куќе "Режим" искрена је прича о одрастању, о тренуцима у којима млади...
 • Auf Streife – Die Spezialisten (2015)

  image
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.