Оваа мини серија на HBO нуди интимен портрет на една уникатно независна жена (добитничката на Оскар, Кејт Винслет), која се разведува за време на Депресијата, па се бори да изгради нов живот за себеси и за своето семејство.
HBO ја претставува својата најнова мини серија: „Милдред Пирс“, која ги оживува незаборавните ликови од класичниот роман на Џејмс М. Кејн од 1941 во кој се прикажани гордоста и привилегиите на средната класа. Во серијата игра познатата актерка, Кејт Винслет (добитничка на Оскар за „Читачот“) во главната улога, а косценарист и режисер е Тод Хејнс (номиниран за Оскар за сценариото „Далеку од рајот“). Оваа драма во пет дела претставува интимен портрет на една уникатно независна жена која се разведува за време на Депресијата, па се бори да изгради нов живот за себеси и за своето семејство. Драмата ја прикажува неразумната посветеност на Милдред кон својата разгалена ќерка, Веда (која ја игра Еван Рејчел Вуд во подоцнежните делови), како и сложените врски кои таа ги дели со безволните мажи во својот живот, како и нејзиниот љубовник, играч на поло, Монти Берагон (Гај Пирс) и поранешниот сопруг, Берт Пирс (Брајан Ф. О'Бирн). Прв дел: Глендејл, Калифорнија, 1931. Милдред Пирс, млада мајка со пекарски талент се разведува откако го исфрла од дома својот сопруг, Берт. Присилена да бара работа за да се издржува себеси и своите две млади ќерки, 11-годишната Веда и 7-годишната Реј, Милдред оди во една агенција за вработување, но таму има само работни места за кои таа смета дека не се на нејзиното ниво. При барањето работа, таа добива совети од својата пријателка и сосетка, Луси Геслер, па почнува неочекувана афера со еден поранешен деловен партнер на нејзиниот маж, Воли Бурган. Кога Милдред добива повик од агенцијата околу една понуда за работа како чистачка кај една богата жена, таа неволно се согласува да се сретне со неа. По интервјуто, Милдред оди во едно локално кафуле каде судбината и една келнерка по име Ида ќе играат улога во обликувањето на нејзината иднина.

Беше на каналите:

HBO3  HBO2  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Стаклени кавез (2021)

  понеделник
  image
  Nalan is a beautiful young woman who earns everyone's love at first sight with her warmth. As the only child of the family enlarged hand baby, baby roses, lived...
 • Operation Repo (2007)

  понеделник
  image
  Take a look inside the fast-paced, high pressure world of car repossession with a team of highly trained professionals from California's San Fernando Valley.
 • The Innocents (2020)

  понеделник
  image
  Looking like a young, handsome and charismatic businessman from the outside, Han is filled with his family's painful memories and tragedy inside. After returning...
 • Добри доктор (2017)

  понеделник
  image
  Серија 'Гоод Доцтор' америчка је медицинска драма чија се радња темељи на истоименој награѓиваној јужнокорејској серији. Главни лик је млади кирург Схаун Мурпхy,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.