„Рим“ е првата серија во копродукција помеѓу BBC и HBO, кои претходно ја копродуцираа познатата серија „Браќа по оружје“, која ја доби наградата „Еми“ во 2002, за „Најдобра мини серија“.
„Рим“, сагата за двајца вообичаени римски војници и нивните семејства, дава поглед врз раѓањето на Римската Империја, виден низ очите на обичните граѓани, како и историските личности како Јулије Цезар, Марко Антоние и првиот император на Рим, Октавијан. Ова е интимна драма за љубовта и предавството, господарите и робовите, сопрузите и сопругите, и отсликува фасцинантен и влијателен период од историјата – раѓањето на модерното општество какво што го знаеме денес – а публиката на еден жив начин ја носи во секојдневниот живот на Рим.

Беше на каналите:

HBO2  HBO3  HBO  

ПРЕПОРАКИ
 • Специјалци (2017)

  понеделник
  image
  Даниел Хондо Харрелсон из Лос Ангелеса је маринац који постаје воѓа специјалаца у покушају да се смањи напетост измеѓу локалне заједнице и полиције. Хондо познаје...
 • Место злочина: Њујорк (2004)

  понеделник
  image
  У центру пажње је Мек Тејлор (Гери Синис) начелник њујоршке криминалистичке лабораторије, чији је посао да и у ситуацијама које оскудевају (видљивим) доказима...
 • Морнарички истражитељи: Лос Анѓелес (2009)

  понеделник
  image
  Морнарички истражитељи: Лос Анѓелес је драма о опасном свету јединице НЦИС, у коме се непрестано одвија хватање опасних и лукавих криминалаца, који су претња по...
 • Одред за чуда (2014)

  понеделник
  image
  "Одред за чуда" је канадско-америчка образовна серија за дјецу и младе премијерно приказана у Канади и САД-у 26. студенога 2014. У серији дјеца глумци, чији су...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.