ФИЛМОВИ Страница 1

 • Најмрачниот час

  понеделник

  11.12.23

  17:55

  Најмрачниот час

  Darkest Hour (2017)

  Биографски филм за една од клучните фигури на 20 век, Винстон Черчил, големиот британски премиер кој ја водеше својата нација во одбрана од Хитлер и нацистите за време на Втората светска војна.

 • Богови и чудовишта

  понеделник

  11.12.23

  21:25

  Богови и чудовишта

  Gods and Monsters (1998)

  Биографска драма за последните денови на големиот британски режисер, Џејмс Вејл, креаторот на хорор класиката „Франкенштајн. Филмот има освоено Оскар за најдобро сценарио.

 • Махалија

  вторник

  12.12.23

  03:45

  Махалија

  Robin Roberts Presents: Mahalia (2021)

  Одгледана во сиромаштија во Њу Орлеанс, Махалија Џексон ги надминала детските болести со молитви и госпел музика, што подоцна ќе ја направи најславната и влијателна жена во 1950-тите и 1960-тите - Опра на нејзиното...

 • Патот до славата

  вторник

  12.12.23

  06:00

  Патот до славата

  The Walk (2015)

  Дванаесет луѓе оделе на Месечината, но само еден, Филипе Пети (Џозеф Гордон Луит), одел на жица помеѓу кулите на Светскиот трговски центар. Предводен од својот ментор Папа Руди (Бен Кингсли) и со помош од својата...

 • Илузије

  вторник

  12.12.23

  09:30

  Илузије

  Powidoki (2016)

  Велики пољски редитељ Анџеј Вајда враќа се са страственим биографским филмом о авангардном уметнику, Владиславу Стржеминском, који се борио против стаљинистичке ригидности и сопственог инвалидитета како би унапредио...

 • Богови и чудовишта

  вторник

  12.12.23

  10:01

  Богови и чудовишта

  Gods and Monsters (1998)

  Биографска драма за последните денови на големиот британски режисер, Џејмс Вејл, креаторот на хорор класиката „Франкенштајн. Филмот има освоено Оскар за најдобро сценарио.

 • Бруно Рејдал: Исповед на еден убиец

  вторник

  12.12.23

  18:40

  Бруно Рејдал: Исповед на еден убиец

  Bruno Reidal, Confessions of a Murderer (2021)

  Кантал, Франција, 1905 година. Во шумата околу неговото родно село, младиот студент по верски науки Бруно Ридал убива едно момче и веднаш им се предава на властите. Во затворот тој е испрашуван со седмици и се соочува...

 • Хари Хафт

  среда

  13.12.23

  00:40

  Хари Хафт

  The Survivor (2021)

  Заснован на вистинска приказна, филмот се одвива по Втората светска војна и во него игра Бен Фостер како Хари Хафт, боксер кој се борел до колегите затвореници во концентрационите кампови за да преживее. Прогонуван од...

 • Вита и Вирџинија

  среда

  13.12.23

  01:20

  Вита и Вирџинија

  Vita & Virginia (2018)

  Оваа романтична драма ја прикажува вистинската приказна за љубовната афера помеѓу талентираната писателка Вирџинија Вулф и омажената поетеса и членка на високото друштво Вита Саквил-Вест, во 1920-тите години. „Вита и...

 • Вистинска Насмевка

  среда

  13.12.23

  05:35

  Вистинска Насмевка

  La sonrisa verdadera (2015)

  Приказна за патување низ празен поглед на аутистичното и слепо момче кое во тандем со својот брат преминува илјада и триста километри. Овој документарен филм не води низ недопирливиот свет на Шерз, па се до пустината,...

 • Бруно Рејдал: Исповед на еден убиец

  среда

  13.12.23

  09:50

  Бруно Рејдал: Исповед на еден убиец

  Bruno Reidal, Confessions of a Murderer (2021)

  Кантал, Франција, 1905 година. Во шумата околу неговото родно село, младиот студент по верски науки Бруно Ридал убива едно момче и веднаш им се предава на властите. Во затворот тој е испрашуван со седмици и се соочува...

 • Емили

  среда

  13.12.23

  15:05

  Емили

  Emily (2022)

  „Емили“ го прикажува имагинарниот живот на една од најпознатите светски писателки, Емили Бронте. Емили ја истражува врската што ја инспирирала - нејзиниот однос со сестрите Шарлота и Ана, нејзината љубов кон Вајтман и...

 • Господин Најс

  среда

  13.12.23

  15:20

  Господин Најс

  Mr. Nice (2010)

  Филмот ја следи животната приказна на елитен британски шверцер на дрога - Хауард Маркс познат како Господин Најс. Тој е туристички агент, промотор на рок концерти, писател и најголем шверцер на марихуана во светот....

 • Отец Стју

  среда

  13.12.23

  16:55

  Отец Стју

  Father Stu (2022)

  Марк Волберг и Мел Гибсон играат во оваа инспиративна драма за еден бивш боксер, кој по незгода која ги нарушува неговите соништа во спортот, го наоѓа вистинскиот повик помагајќи им на другите да го најдат својот пат.

 • Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

  среда

  13.12.23

  17:35

  Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

  I Wanna Dance with Somebody (2022)

  Емотивната приказна за животот и музиката на Витни Хјустон, најдобриот женски R&B вокал на сите времиња. Следење на нејзиното патување од непознатото до светска слава.

Почеток « 1 2 3 4 » Крајот
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.