poster

Шерлок Холмс

Sherlock Holmes (2009)

акција, авантуристички, мистерија | САД, Германија, Обединетото Кралство, Австралија
Режисер: Guy Ritchie

рејтинг: 7.6/10
Оценка на корисникот: 8.91/10
(85 гласови)

СОДРЖИНА

Познатиот детектив на Сер Артур Конан Дојл, добива нов лик во адаптацијата на стрипот на Лајонел Виграм, од сценаристот/режисерот Гај Ричи, каде играат Роберт Дауни Јуниор во улогата на познатиот детектив и Џад Лоу во улогата на д-р Вотсон.
Од режисерот Гај Ричи („Рокенрола“, „Две зачадени двоцевки“) пристигнува сосема новиот приказ на класичниот мајстор-детектив, Шерлок Холмс, во кој го играат Роберт Дауни Јуниор, Џад Лоу и Рејчел Мекадамс. Познатиот „консултант детектив“, Шерлок Холмс (Дауни Јуниор – „Железен човек“) има реноме за решавање на најсложените мистерии. Со помошта од неговиот верен сојузник, д-р Џон Вотсон (Лоу – „Авијатичарот“), Холмс е ненадминат во неговата потрага по криминалци, потпирајќи се само на сопствената моќ на запазување, на неговите неверојатни вештини за носење заклучоци -- и на едноставната сила на неговите тупаници. Но, сега на Лондон му се заканува нешто со што Холмс сѐ уште се нема соочено... и тоа е предизвикот кој тој го бара. По серија брутални, ритуални убиства, Холмс и Вотсон пристигнуваат токму на време за да ја спасат последната жртва и да го откријат убиецот, Лорд Блеквуд (Марк Стронг -- „Тело на лаги“). Пред неговото бесење, Блеквуд го предупредува Холмс дека смртта нема моќ над него и кога очигледното воскресение на Блеквуд и неговиот најнов смртоносен план носат паника во Лондон и го збунуваат Скотланд Јард, Холмс и Вотсон влегуваат во светот на темните вештини и неверојатните нови технологии, каде логиката понекогаш е најдоброто оружје за борба против криминалот... но, добро десно кроше често пати ја завршува работата. Па, играта може да започне!

Слики

Шерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок ХолмсШерлок Холмс

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • У рату са свима (2016)

  денес
  image
  Bob Bolano and Terry Monroe are two crooked Albuquerque PD detectives. They tend to hustle criminals but their methods have landed them in hot water with their...
 • Џек Хантер и изгубеното богатство на Угарит (2008)

  денес
  image
  Античкиот град, Угарит Ана исчезнал пред илјади години под песоците на сириската пустина. Тој бил откриен во 1922 година повторно, но без неговото легендарно...
 • Човек-пајак: Нема пат до дома (2021)

  денес
  image
  За првпат во филмската историја на Човекот-пајак, се открива идентитетот на нашиот пријателски херој од соседството, доведувајќи ги неговите одговорности како...
 • Затура: Вселенска авантура (2005)

  денес
  image
  Двајца браќа кои се препираат се исфрлени во најдлабоката и најтемна вселена играјќи мистериозна игра што ја откриле во подрумот. Ако не ја довршат играта и не...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.