poster

Багдад во мојата сенка

Baghdad in My Shadow (2019)

трилер | Швајцарија, Германија, Обединетото Кралство
Режисер: Samir
Cinemax | 18.5.22 | 20:00

рејтинг: 6.6/10

СОДРЖИНА

Кафулето „Абу Навас“ е популарно место за ирачките бегалци во Лондон. Кога Насир, религиозен фанатик и внук на поетот Тауфик, ги напаѓа пријателите на чичко си, тој започнува низа настани што ќе ги превртат животите на сите.
Лондон, токму пред Божиќ: Одлучната архитектка Амал – во бегство од нејзиниот бивш маж – работи во кафулето „Абу Навас“ кое е популарно место за бегалците од Ирак. Нејзините пријатели, поетот Тауфик и ИТ специјалистот Муханад, доаѓаат скоро секој ден. Тауфик се грижи за неговиот внук Насир по смртта на неговиот брат, но тој беспомошно го гледа внукот како се менува под влијание на радикалниот исламистички проповедник Шеик Јасин. Муханад, од друга страна, го напуштил Багдад неодамна за да избега од заканите што ги трпеле хомосексуалците. Малата заедница е во опасност кога бившиот маж на Амал се појавува во Лондон и Шеик Јасин истовремено го намамува внукот на Тауфик, Насир, да преземе нешто против “безбожниците” во кафулето „Абу Навас“.

Слики

Багдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенкаБагдад во мојата сенка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Среќна Нова 49-та (1986)

  среда
  image
  Прича о два брата различитих опредељења и судбина. Драма се одвија у атмосфери напетости и страха, за време сукоба КПЈ са стаљинизмом, у време информбироа....
 • Тимот Америка: Светска полиција (2004)

  среда
  image
  Популарен бродвејски актер е повикан да стане дел од елитната антитерористичка организација Тимот Америка: Светска полиција.
 • Блиц (2011)

  среда
  image
  Детективот Том Брант добива задача да го спречи серискиот убиец, којшто убива само полицајци. Блиц е убиец што немилосрдно убива цајкани, а што е најлошо, остава...
 • Ѕвездени патеки: Прв контакт (1996)

  четврток
  image
  Капетанот Жан-Лук Пикард и екипажот на новиот Ентерпрајз Е, тукушто пуштен во погон, се борат со подмолните Борги, за да ѝ ја вратат иднината на Земјата. 24-ти...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.