СОДРЖИНА

Во април 2004, поручник Мајкл Стробл, од американските маринци, го наоѓа името на 19 годишниот водник, Ченс Фелпс, млад маринец кој е убиен од непријателски оган во привинцијата Ал Анбар во Ирак. Стробл, ветеран од операцијата Пустинска бура, со 17 годишна служба во армијата, бара да биде назначен како воена придружба за носење на посмртните останки на Ченс до неговото семејство во Дубоа, Вајоминг. Сведочејќи за спонтаниот излив на поддршка и почит за паднатиот маринец – од стражарите крај кои помина по патот, до работниците за товар на аеродромот – Стробл е трогнат при неговиот опис на искуството, во неговиот личен дневник. Неговите забелешки од прво лице, кои започнаа како официјален извештај за патувањето, даваат еден поглед на воената политика за обезбедување униформирана придружба за сите жртви. Приказната стана феномен на Интернет, кога многу се рашири низ воената заедница, и евентуално дојде до големите медиуми. „Изложени на ризик“ ги документира тивките, речиси невидливи патувања кои се случуваат секој ден низ земјата, сведочејќи за паднатите и за сите оние кои буквално и фигуративно ги пренесуваат дома. Уникатен аполитичен филм за војната во Ирак. Филмот им дава почит на сите мажи и жени кои ги дадоа своите животи во воената служба, како и на нивните семејства.

Слики

Изложени на ризикИзложени на ризик

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Анoнимуc (2011)

  денес
  image
  Филмот се одвива во Англија од елизабетинската доба и во него се шпекулира околу прашањето што со векови ги интересира мислечките луѓе... Кој е авторот на драмите...
 • All We Had (2016)

  денес
  image
  Thirteen-year-old Ruthie Carmichael and her mother, Rita teeter on the edge of poverty, despite Rita working multiple jobs. When their landlord kicks them out,...
 • Случајни пролазник (2012)

  денес
  image
  Темпераментна Она (Елизабета Кукиќ) и повучени Он (Игор Хамер) пар су загребачких клошара који унаточ честим меѓусобним сваѓама дијеле заједнички стамбени...
 • Опсесивна љубов (2002)

  денес
  image
  Бен Кронин е поранешен деликвент, чие што минато е уништено поради продажба и користење дрога. Тој ќе се обиде да го смени животот со помош на неговата девојка...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.