рејтинг: 8.7/10
Оценка на корисникот: 9.12/10
(104 гласови)

СОДРЖИНА

Дали некогаш сте имале сон за кој сте биле сигурни дека е реалност? Што ако не би можеле да се разбудите? Како би ја знаеле разликата помеѓу сонот и реалноста? Кога прекрасна непозната жена (Кери Ен-Мос) го води компјутерскиот хакер Нео (Кијану Ривс) до забранетото подземје, тој ја открива шокантната вистина - животот што го познавал е смислена измама на злобна компјутерска интелигенција. Нео му се придружува на легендарниот и опасен бунтовник војник Морфеус (Лоренс Фишбурн) во битката да се уништи илузијата што го поробува човештвото. Сега, секој потег, секоја секунда, секоја мисла прераснува во борба за опстанок - да се избега од Матрицата.

Слики

МатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатриксМатрикс

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Шерлок Холмс (2009)

  денес
  image
  Познатиот детектив на Сер Артур Конан Дојл, добива нов лик во адаптацијата на стрипот на Лајонел Виграм, од сценаристот/режисерот Гај Ричи, каде играат Роберт...
 • Длабок удар (1998)

  денес
  image
  Епска прича о последњим данима наше планете суочене са немилосрдном кометом емотивна је и потресна прича о човеку, меѓуљудским односима, породици и универзалним...
 • Звук грмљавине (2005)

  денес
  image
  Филм је снимљен према краткој причи познатог америчког писца научне фантастике Реја Бредберија, који је најпознатији по свом роману „Фаренхајт 451“, по коме је...
 • Зулендер 2 (2016)

  денес
  image
  Кога еден таинствен убиец почнува да ги убива најубавите луѓе на светот, агентката на Интерпол, Валентина Валенсија (Пенелопа Круз) дознава дека клучот за оваа...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.