poster

Живот Дејвида Гејла

The Life of David Gale (2003)

криминалистички, драма, трилер | САД, Германија, Обединетото Кралство, Шпанија
Режисер: Alan Parker
CineStar Prem. 2 | 17.7.22 | 03:00

рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 7.66/10
(38 гласови)

СОДРЖИНА

Напета и неизвесна прича почиње догаѓајима који су уследили када је др. Дејвид Гејл (Спејси), познати заговорник укидања смртне казне, оптужен и осуѓен за силовање и убиство једне активисткиње. Гејл прича свој живот новинарки (Винслет) док у затвору чека на извршење смртне казне. И док новинарка, неколико дана пре погубљења, почиње да истражује могуќност да је починитељ убиства неко други, у низу ретроспектива гледамо како се живот Дејвида Гејла распао у тренутку кад је оптужен за убиство...

Слики

Живот Дејвида ГејлаЖивот Дејвида ГејлаЖивот Дејвида ГејлаЖивот Дејвида Гејла

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Кралство на животните (2010)

  денес
  image
  Осамениот Џошуа Џ. Коди е повлечен 17-годишник, којшто еден ден ќе ја најде мајка му мртва како последица од предозирање со дрога. Од својата баба Џанин ќе побара...
 • Иднината е осамено место (2021)

  денес
  image
  Со цел да му се одмазди на човекот одговорен за смртта на неговата жена и ќерка во сообраќајна незгода, Франк станува криминалец и завршува во истиот затвор како...
 • Шиткач (2005)

  денес
  image
  Уличниот мангуп и макро Ди-Џеј го открива својот талент за рапување и решава да го промени својот живот со помош на стариот пријател од средно, Кеј, кој е...
 • Дете 44 (2015)

  денес
  image
  Лео Демидов је поносни изданак совјетског система, сироче које је постало ратни херој и пробијало се кроз редове МГБ-а све док није постало познати истраживач...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.