Содржина

Герхард Гундерман беше багерист и рок ѕвезда, грижлив семеен човек и кловн, шпион и бунтовник - сето тоа во исто време. „Гундерман“ е смел биографски филм за култниот пејач и текстописец од бившата Источна Германија.
Овој биографски музички филм го следи животот на Герхард Гундерман, пејач од Источна Германија кој ја маѓепсуваше публиката со интелигентни стихови на меланхоличните балади и рок песни. Гундерман сиот свој живот работеше во рудниците за јаглен како багерист, имаше силни левичарски ставови и неговите песни често вклучуваа социјална критика. Помрачната страна од неговиот живот се состоеше од соработка со германската тајна полиција Штази, нешто што тој официјално го призна по паѓањето на Железната завеса.

Слики

ГундерманГундерманГундерманГундерманГундерманГундерманГундерманГундерман

Прегледи


Нема Прегледи
Препораки
 • Никаде во Африка (2001)

  image
  1938. Еврејско семејство емигрира во Кенија бегајќи од нацистичка Германија. Губењето на домот и нивната неможност да зборуваат за тоа го загрозува нивниот брак....
 • Боемска рапсодија (2018)

  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Кралица (2006)

  image
  Добитничката на „Оскар“ за најдобра женска улога, Хелен Мирен носи магична изведба во „Кралица“, провокативна приказна зад една од најјавните трагедии на нашето...
 • Суприм НТМ (2021)

  image
  Франција, рани деведесетти. Како што ескалира насилството меѓу полицијата и младите во сиромашните населби, хип-хоп културата се шири како најдобро средство за...
Топ листи

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: Полиса на приватност.