рејтинг: 7.1/10
Оценка на корисникот: 8.21/10
(90 гласови)

СОДРЖИНА

Во филмска сезона исполнета со компјутерски анимирана фантазија, ЖИВЕЈ СЛОБОДНО ИЛИ УМРИ МАШКИ е реален филм - со реална акција, реален хумор и реприза на омилениот и иконски лик: Џон Меклејн. На викендот за четврти јули, еден напад на ранливата инфраструктура на САД почнува да ја гасне целата нација. Мистериозната фигура зад нападот го има испланирано секој модерен аспект... но, никогаш го нема испланирано Меклејн - старовремскиот „аналоген“ фраер во „дигитална“ средина. Почеток е на празникот, но њујоршкиот детектив, Меклејн не слави. Тој имаше уште една кавга со својата ќерка, Луси која е на колеџ, а добива и една рутинска задача да го приведе младиот хакер, Мет Фарел за испрашување во ФБИ. Но, кај Меклејн, вообичаеното има навика да експлодира во невообичаено - инстантно пренесувајќи го на погрешното место во погрешно време. Со помош од Фарел, Меклејн полека почнува да го разбира сѐ поголемиот хаос кој го опкружува. Доаѓа напад на ранливата инфраструктура на САД, гаснење на целата нација. Мистериозната фигура зад нападот, Томас Гејбриел е неколку чекори пред Меклејн додека ги спроведува своите неверојатни планови, познати како „огнена продажба“ на компјутерџиите како Фарел (слично на тотална распродажба!).

Слики

Живеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машкиЖивеј слободно или умри машки

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Зрно утеха (2008)

  денес
  image
  Истрага го води Џејмс Бонд (Даниел Крег) на трагата на Доминик Грин (Метју Алмарик), светски познат бизнисмен за зелена технологија. Кога Грин помага во пуч во...
 • Избришаниот (2012)

  денес
  image
  Поранешен агент на ЦИА и неговата отуѓена 15-годишна ќерка се присилени да бегаат кога неговите работодавачи и двајцата ги означуваат за елиминација како дел од...
 • The Pirates (2014)

  денес
  image
  A band of pirates and a group of bandits fight to catch a gray whale that has swallowed a royal stamp.
 • Краљ Артур и витезови округлог стола (2017)

  денес
  image
  Моргана и Мордред враќају се из прогонства у које их је послао Мерлин те дају завјет да ќе уништити све потомке Артхура и његових витезова.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.