рејтинг: 6.5/10
Оценка на корисникот: 8.5/10
(2 гласови)

СОДРЖИНА

Еден стар човек, мртво куче и бегалец од Авганистан кој копа дупка за 4 евра на час. „Необично пријателство“ раскажува приказна за двајца луѓе кои немаат ништо заедничко, но делат сè само за неколку часа.
Роберт Денфт, 91-годишен пензионер кој не сака промени, живее на мал имот во Виена. Кога неговото сакано куче умира една ноќ, тој е одлучен, и покрај физичката немоќ, да ископа дупка за да го закопа својот пријател. Тој наскоро сфаќа дека не е способен за тешката задача и неволно ја прифаќа услугата на Адиб, имигрант од Авганистан. Додека двајцата ги расчистуваат предрасудите за да најдат заеднички јазик, Адиб наоѓа начин да го смири Роберт, чија човечност на кратко излегува на површина кога тој се загрижува за длабоката и незацелена рана на ногата на Адиб. Кога ситуацијата одеднаш станува живот или смрт, нивниот ден оди во неочекуван пресврт - со огромни и неповратни последици.

Слики

Необично пријателствоНеобично пријателство

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Изузетак (2016)

  четврток
  image
  СС капетан (Јаи Цоуртнеy) бива додељен као шеф безбедности последњег немачког цара, Вилхелма ИИ (Цхристопхер Плуммер), који је морао да абдицира и чак напусти...
 • Шест минути до полноќ (2020)

  четврток
  image
  Еди Изард и Џуди Денч играат во овој шпионски трилер што се одвива пред Втората светска војна и е инспириран од вистински настани. Англиското школо за германски...
 • Живети (1994)

  четврток
  image
  Епска прича о животу брачног пара, Фугуи и Јиазхен, кроз чији се живот преламају велики политички догаѓаји у Кини. Радња почиње 1940. кад Фугуи, син из имуќне...
 • Дванаести човек (2017)

  четврток
  image
  Истинита прича из времена Другог светског рата, о Јану Балсруду, једном од дванаест саботера који су послати 1943. из Енглеске у Норвешку, под нацистичком...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.