рејтинг: 6.8/10
Оценка на корисникот: 5.78/10
(9 гласови)

СОДРЖИНА

Во филмот се раскажува за младиот автор кој бил сирак и за неговите пријателства, љубов и уметничка инспирација што ја наоѓа кај останатите отфрлени деца во училиштето. Нивниот близок однос се засилува додека растат и заедно ги доживуваат љубовта и загубата, вклучително и неговиот бурен однос со неговата сакана Едит Брат. Тоа трае до избувнувањето на Првата светска војна која се заканува да го уништи тоа. Сите овие искуства подоцна го инспирираат авторот да ги напише своите познати романи за „Средната земја“.

Слики

ТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкинТолкин

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Боемска Рапсодија (2018)

  денес
  image
  „Боемска рапсодија“ ги слави групата „Квин“, нејзината музика и нејзиниот неверојатен пејач Фреди Меркјури. Фреди им пркосеше на стереотипите и конвенциите за да...
 • Живот со Пикасо (1996)

  денес
  image
  Приказна за Франсоа Жило, единствената љубовница на Пабло Пикасо која била доволно силна за да ја издржи неговата жестока суровост и да продолжи да живее.
 • Легенда (2015)

  денес
  image
  Филм прати Роналда и Реџиналда Креја, два енглеска гангстера који су терорисали Лондон педесетих и шездесетих година прошлог века, поставши легенде. Невероватним...
 • Сноуден (2016)

  денес
  image
  Разочаран од разузнавачките агенции, врвниот аналитичар Едвард Сноуден дава отказ од Агенцијата за национална безбедност (НСА). Тој е запознаен со фактот дека се...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.