рејтинг: 6.9/10
Оценка на корисникот: 7.77/10
(13 гласови)

СОДРЖИНА

Драма базирана на вистинита приказна за ирската новинарка Вероника Герин (Кејт Бланшет), која разоткрила некои од најмоќните криминалци и нарко-дилери во Даблин во 1996-тата. Подоцна истата година таа била застрелана од атентатори.
Во средината на 1990-тите, Даблин бил ништо помалку од воена област, со неколку моќни нарко-криминалци кои се бореле за контрола. Нивниот најстрашен противник не била полицијата, туку храбрата новинарка Вероника Герин (Кејт Бланшет), која истражувала со неверојатен интензитет и ги разоткрила немилосрдните криминалци. Балансирајќи меѓу домашниот живот и одговорноста спрема читателите и земјата, Вероника станала национален херој за луѓето на Ирска, што само било зацементирано со бруталното убиство во 1996. Заснован на вистинита приказна, овој моќен, емотивен филм, од продуцентот Џери Брукхајмер и режисерот Џоел Шумахер, дава уникатен поглед во фасцинантниот и комплексен аспект на ирскиот конфликт и впечатливо претставување на една новинарка која ризикувала сè во потрагата по вистината.

Слики

Вероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника ГеринВероника Герин

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Коњ од соништата (2020)

  денес
  image
  Вистинска приказна за Дрим Алајанс, тркачки коњ одгледуван од шанкерката Џен Вокс. Со малку пари и без искуство, Џен ги убедува соседите да ги вложат малите плати...
 • Дама у злату (2015)

  денес
  image
  Када 80-годишња Јеврејка Марија Алтман (Хелен Миррен) сазна да би најславнији портрет Густава Климта требало да буде у њеном власништву, започиње беспоштедну...
 • Марија Кири (2016)

  денес
  image
  Заједно са својим мужем Марија Кири 1903. године осваја Нобелову награду за физику. Али недуго после тога умире Пјер Кири, и бриљантна жена у 30-им годинама свог...
 • Богови и чудовишта (1998)

  денес
  image
  Биографска драма за последните денови на големиот британски режисер, Џејмс Вејл, креаторот на хорор класиката „Франкенштајн. Филмот има освоено Оскар за најдобро...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.