СОДРЖИНА

Оваа драма на HBO ја истражува границата помеѓу фактите и фантазијата, откривајќи како Панчо Виља (Антонио Бандерас) дозволи една холивудска екипа да го снима со неговата армија додека се борат против силите на Хуерта во 1914.
Светла... Камера... Акција... Револуција! Антонио Бандерас игра во оваа неверојатна вистинита приказна за легендарниот мексикански револуционер кој играл во првиот акциски филм на Холивуд. Оваа драма на HBO ја истражува границата помеѓу фактите и фантазијата, откривајќи како Панчо Виља (Бандерас) дозволи една холивудска екипа да го снима со неговата армија додека се борат против силите на Хуерта во 1914. На Панчо Виља му недостасуваат пари за да ја финансира својата војна против владата. Тој е во конфликт и со Американците поради медиумската кампања на „Херст“ против него. За да се спротивстави и на двата противника, тој испраќа емисари кај филмските продуценти за да ги убеди да платат за да го снимаат неговото напредување во вистинските битки. Продуцентот Д. В. Грифит пројавува интерес и го испраќа Френк Тејер со филмска екипа за да го извршат снимањето. Тејер е исплашен и фасциниран од бандитот. Тој открива една таинствена личност која е брутална, но и шармантна. Тој го сними првиот игран филм кој на милионите Американци им ги прикажа вистинските ужаси на војната, нешто што тие лично никогаш го немаа видено.

Слики

И во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља личноИ во главната улога, Панчо Виља лично

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Рај (2014)

  понеделник
  image
  Пол, тинејџер на париској андерграунд сцени с почетка '90-их, с пријатељима окупља ди-џејеве и заједно пониру у ноќни живот пун секса, дроге и бесконачне музике
 • Oмилена (2018)

  понеделник
  image
  Во Англија, во раниот 18 век, пријателството на Кралицата Ана и нејзината блиска пријателка Лејди Сара Черчил, која место неа управува со државните работи, е...
 • ЖАН ДЕ ЛАФОНТЕН (2007)

  понеделник
  image
  Рано утрото на 5 септември 1661 година, цел Париз одзвонува бидејќи кралскиот советник Фоке е уапсен. Младиот Луј XIV гордо го презема престолот. Уметниците од...
 • Грабеж на државната печатница (2012)

  денес
  image
  Крими филм според вистински настан, имено грабежот во почетокот на 80-те години на тројцата браќа Реј, Питер и Брајан. Тие биле фатени и осудени на 12, 16 и 20...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.