рејтинг: 7.5/10
Оценка на корисникот: 9.5/10
(4 гласови)

СОДРЖИНА

Главни лик радње филма јест набусити радник на нафтној платформи, Боби Дупиа (Џек Николсон), чија је, на први поглед празна егзистенција, заправо параван за његову
привилегирану младост. Наиме, као дете је свирао клавир, шта више био је чудо од детета. Када сазна да му умире отац, Боби се враќа куќи како би га видео, а са собом води и своју трудну девојку, конобарицу Рајет (Карен Блек).

Обоје главних глумаца су за ово остварење номиновани за престижну награду Оскар. Сам је филм је, пак, 2000. године изабран за очување у Националном филмском регистру.

Слики

Пет лаких комадаПет лаких комадаПет лаких комада

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Пари (2020)

  денес
  image
  Потрагата на Пари, Иранка во своите 40-ти, по нејзиниот син кој дошол во Атина да студира, но исчезнал, ќе ја одведе на патешествие од најмрачните делови на...
 • Надвор од дострел (2013)

  денес
  image
  Една жена се бори да ги раскине врските со новите пријатели на мажот ѝ и да го заштити семејството од опасниот култ пред да биде предоцна...
 • Радопоље (1963)

  денес
  image
  Немачка казнена експедиција спалила је село Радопоље и побила све мушкарце. Када се у порушеном селу након рата појављују први мушкарци, Ката Плеќаш, председница...
 • Бразил (1985)

  денес
  image
  Бирократ во ретро-иден свет се обидува да поправи административна грешка и станува непријател на државата.
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.