СОДРЖИНА

Friendly, ever-helpful simpleton Till is his carpenter brothers Paul and Peter's dogsbody and all town's laughing stock. Generously having shared his lunch with an old beggar, actually a sorcerer, he is rewarded with a living golden goose. Till wants to offer it to the ever-sad princess Louise, whose aunt and strict governess Edeltraud wants to marry her off to haughty prince Amandus and dreams of succeeding king Eduard herself, to cheer her up. The greedy town-folk, including the curate, find that anyone who attempt to steal the goose sticks to it, while the bully brothers get their comeuppance in and from the forest.

Слики

Die Goldene Gans

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Des Kaisers neue Kleider (2010)

  денес
  image
  Penniless but crafty and daring young Jakob leaves his impoverished town to the land of Emperor Friedhelm, who spends more then his treasury can afford on daily...
 • Четири деца и Нештото (2020)

  денес
  image
  Приказната следи четири деца на семеен одмор во Корнвол. На плажата среќаваат суштество наречено Псамид со моќ да остварува желби. Исто така се среќаваат и со...
 • Малиот астронаут (2021)

  денес
  image
  Пристигнувајќи во нов град со татко му, Џим, надарено 11-годишно момче, учествува во научен натпревар со новата соученичка Ема. Следејќи го сонот на татко му да...
 • Помошник (2005)

  денес
  image
  Еден судбоносен ден, смирениот консултант за компјутери, Норман Нил, открива дека неговиот колега, Виктор Вентура, згоден продавач, женкар, поседува телекинетички...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.