СОДРЖИНА

Младиот афроамерикански пар Фони и Тиш се раздвоени кога Фони е уапсен за злосторство што не го сторил поради махинациите на расистички полицаец. Барајќи правда за Фони, бремената Тиш се потпира на нејзината заедница во Харлем.
Филмот „Шепот на улицата“ се одвива во Харлем во раните 1970-ти и претставува безвременска и трогателна љубовна приказна за нераскинливата врска на еден пар и за силното заедништво на афроамериканското семејство. Сето тоа е раскажано низ очите на 19-годишната Тиш Риверс. Ќерка и наскоро сопруга, Тиш јасно се сеќава на страста, почитта и довербата што ја поврзале со нејзиниот свршеник, уметникот Алонзо Хант, познат по прекарот Фони. Тие се пријатели уште од детските денови и сонуваат за заедничка иднина, но нивните планови се нарушени кога Фони е уапсен за злосторство што не го сторил.

Слики

Шепот на улицата

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Против Кинга (1974)

  денес
  image
  Деца малог града скупљају новац за чамац, који им непрестано одузима силеџија. Не знајуќи како да му се одупру, у приспелом болесном скитници, некадашњем боксеру,...
 • Време на невиност (1993)

  денес
  image
  Филмот на Мартин Скорсезе од 1993 г. е богата драма за пристојноста и потиснатите страсти во 1870-тите во Њујорк. Даниел Деј-Луис игра чесен адвокат, свршен со...
 • Flutura in my cab (1988)

  денес
  image
  Tom Melgushi, wonders the streets drunk causing annoyance amongs the people. One day, the village teacher Flutura (butterfly) rides in his truck and in Tom's eyes...
 • Во туѓа лента (2002)

  денес
  image
  Саобраќајни шпиц у једној од најпрометнијих њујоршких улица иначе не би покренуо низ догаѓаја који би могли угрозити животе два човека, али... Тог кобног дана,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.