СОДРЖИНА

Вистинита приказна за еден вратар (Виго Мортенсен) со италијанско потекло, кој му станува шофер на еден афро-американски пијанист (Махершала Али), кој оди на турнеја во расно поделениот американски југ во 1962 година.
Дејствието на „Зелена книга“ се одвива во Америка во 1962 година и ја раскажува емотивната приказна за Тони Лип (Виго Мортенсен), вратар со италијанско потекло, кој прифаќа да работи како шофер на д-р Дон Ширли (Махершала Али), високообразован афро-американски класичен пијанист. Оваа чудна двојка оди на двомесечна концертна турнеја во расно поделениот американски југ, откривајќи дека се на пат да здобијат уникатно пријателство.

Слики

Зелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книгаЗелена книга

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Невина лаж (2014)

  денес
  image
  Када брбљива Американка у свој дом прими тројицу суданских избеглица и не слути како ќе јој се живот променити – на боље. Судар култура произвешќе низ смешних...
 • Берни (2011)

  денес
  image
  “Берни“ е црна комедија за врската помеѓу еден педантен, но почитуван од другите асистент-директор на погребно претпријатие (Џек Блек) и една локална жена со...
 • Ричард Џуел (2019)

  денес
  image
  Откако сопира бомбардирање на Олимпијадата во Атланта 1996, обезбедувачот Ричард Џуел веднаш станува херој. Но кога ФБИ дојавува дека тој е осомничен за...
 • Будења (1990)

  денес
  image
  Во една болница во Бронкс истражувачот д-р Сејер (Робин Вилијамс) се обидува да открие зошто неколку пациенти, вклучително и Леонард (Роберт де Ниро), со погрешна...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.