СОДРЖИНА

Приказна за Дик Чејни (Кристијан Бејл), бирократ во Вашингтон, кој тивко станува најмоќен човек во светот како потпретседател на Џорџ В. Буш, менувајќи ги земјата и светот на начин што сè уште го чувствувавме и денес.
Приказна за Дик Чејни, најмоќниот потпретседател во историјата, и за тоа како неговите политики го смениле светот што го познаваме. Номиниран за осум „Оскари“, вклучувајќи и за најдобар филм, во „Човек од сенка“ главната улога ја има номинираниот за „Оскар“, актерот Кристијан Бејл, кој го игра Дик Чејни. Тоа е епска приказна за тоа како еден бирократ во Вашингтон тивко станува најмоќен човек во светот како потпретседател на Џорџ В. Буш, менувајќи ги земјата и светот на начин кој сè уште го чувствувавме и денес. Во другите улоги играат Еми Адамс, Стив Карел и Сем Роквел. „Човек од сенка“ е мрачно комичен поглед зад сцените на американската политика.

Слики

Човек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенкаЧовек од сенка

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • 127 часа (2010)

  денес
  image
  Вистинита приказна за неверојатната авантура на алпинистот Арон Ралстон, кој се спасува себеси, откако еден паднат камен му ја згмечува раката и го заробува во...
 • Јáра Цимрман, чешки гениј (1983)

  денес
  image
  Комедија о измишљеном народном јунаку Јáри Цимрману, свестраном генију, изумитељу, спорташу, криминологу, пјеснику, писцу и филозофу...
 • Компир сонува за Америка (2021)

  денес
  image
  Филмот го следи Компир, геј момче кое расте во растурениот Советски Сојуз, неговата мајка и нивното авантуристичко бегство во Америка. Оваа автобиографска...
 • Лав (2016)

  денес
  image
  Невероватна прича о петогодишњем индијском дечаку, који је случајно заспао у возу док је чекао свог 14-годишњег брата у индијском граду Берханпуру. Нажалост,...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.