рејтинг: 8.2/10
Оценка на корисникот: 8.81/10
(42 гласови)

СОДРЖИНА

Филмот се занимава со британски заробеници во Втората светска војна, на кои им е наредено да изградат мост, преку кој ќе поминува линијата Бурма-Тајланд. Инстинктот им вели да го срушат мостот, но полковник Николсон ги убедува дека мостот треба да биде симбол на британскиот морал, дух и гордост во тешките околности. Затворениците му се восхитуваат на Николсон, кој херојски го издржува измачувањето откако одбива да ги прегази своите принципи и да му задоволи на садистичкиот јапонски командир, Сато, чесен но арогантен човек кој полека потонува во лудило.

Слики

Мост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката КвајМост на реката Квај

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Последња битка (2013)

  денес
  image
  Норвешки археолог Сигурд Свендсен у потрази је за значењем тајних руна уклесаних у камен. (Рагнарок, 2013) Рагнарок, нордијски мит о крају света, подстакао је...
 • Жанадар из Сен Тропеа (1964)

  денес
  image
  Енергични и свадљиви Кришо жури на југ у пратњи своје младе кќерке Никол дајуќи до знања својим подреѓенима, укључујуќи и помоќника Жерома Жербера, да с њим нема...
 • Мала игра (2014)

  денес
  image
  Десетогодишња Макс са родитељима живи у Њујорку. Њени родитељи раде тешке послове, да би јој пружили могуќност да се школује у приватној школи. Њено привикавање...
 • Легенда о Лонгвуду (2014)

  денес
  image
  Када се 12-годишња Мики Милер пресели из Њујорска у Ирску, ускоро открива везу измеѓу себе и 300-годишње легенде о тајанственом Црном витезу, који редовно опседа...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.