СОДРЖИНА

Познатиот холивудски режисер Тим Бартон е автор на оваа речиси вистинита приказна за легендарниот режисер на лоши филмови и неговата чудна група на пријатели и актери. Големата ѕвезда Џони Деп го портретира ексцентричниот филмограф Ед Вуд.
Од познатиот холивудски режисер Тим Бартон („Бетмен“, „Битлџус“, „Едвард Ножици-раце“), ни доаѓа оваа интересна вистинита приказна за најлошиот режисер во Холивуд, Ед Вуд! Големата ѕвезда Џони Деп го портретира ексцентричниот филмограф, кој одбива неговите неуспешни сцени и лоши критики да му ги намалат надежите за успех во шоу-бизнисот. Заедно со неговата бизарна група на неуспешни актери: телевизиска кралица на хоророт, шведски борач и заборавената легенда Бела Лугоши (Мартин Ландау е награден со „Оскар“), Ед ја носи уметноста на лошо снимање филмови на најниско ниво. Возбудлив и често урнебесен, „Ед Вуд“ донесува постојана забава во секоја сцена!

Слики

Ед ВудЕд ВудЕд ВудЕд ВудЕд Вуд

Прегледи


Нема Прегледи
ПРЕПОРАКИ
 • Во љубов и војна (1996)

  вторник
  image
  Дирљив и искрен, филм У љубави и рату обавезно је филмско штиво за све љубитеље Ернеста Хемингвеја, али свакако и за било кога ко ужива у добром делу седме...
 • Колет (2018)

  вторник
  image
  Истинита прича о Сидони-Габриел Колет која се након удаје за успешног париског писца Виллија сели из своје куц́е у руралном делу Француске у урбани и уметнички...
 • Американски гангстер (2007)

  вторник
  image
  Неговата истрага главно е сконцентрирана на огромната хероинска империја изградена од црномурест дилер на дрога (Дензел Вашингтон) кој увезува огромни количества...
 • Најбрзиот Индијанец на светот (2005)

  вторник
  image
  Ова допадљива комедија са елементима драме заснована је на истинитој причи о човеку који никада није одустао од свог сна да веома брзо постигне велике ствари у...
ТОП ЛИСТИ

Најави се

TvProfil користи колачиња за да обезбеди подобро корисничко искуство и функционалност на страницата. Повеќе информации за колачињата можете да најдете овде: полиса на приватност.